Doprava
-
Pokud Argentinu nenavštívite v rámci platby s některou výletní lodí, přichází do úvahy samozřejmě letadlo. V Argentině můžete použít vlaky, tramvaje, meziměstské i městské autobusy, taxi, metro ( v Buenos Aires ), trajekty i letadla.
Trasu z Prahy do Buenos Aires, včetně orientačních cen naleznete zde: https://www.rome2rio.com/Prague/Buenos-Aires
Letecká doprava mezistátníPřímé letecké spojení z Prahy do Argentiny neexistuje. Z Prahy ale i z Vídně musíte počítat s minimálně jedním přestupem ( např. s Iberií v Madridu nebo s Turkish Airlines v Istanbulu, či s Lufthansou ve Frankfurtu a dobou letu minimálně 16 hodin ).
V Buenos Aires se nachází dvě mezinírodní letiště:- Ezeiza: Mezinárodní letiště Ministro Pistarini se nachází 22 km od města a má dostatečnou infrastrukturu pro největší dopravní letadla. Webové stránky: http://www.aa2000.com.ar/ezeiza
- Aeroparque: Letiště Jorge Newbery se nachází v severozápadní části města ve vzdálenosti 2 km od centra města. Provozuje vnitrostátní lety a mezinárodní lety do Uruguaye, Brazílie, Chile a Paraguay. Webové stránky: http://www.aa2000.com.ar/aeroparque
Přehled o všech letištích v Argentině získáte zde: https://www.skyscanner.cz/argentina nebo zde (anglicky): http://www.aa2000.com.ar
Nákup letenek je možný u několika internetových prodejců :
Nákup letenek je možný u několika internetových prodejců :
Letecká doprava vnitrostátníArgentina je veliká země a proto je rozumné zejména z časových důvodů na delší vzdálenosti použít leteckou dopravu. Ceny letenek jsou relativně přijatelné. Například let z Buenos Aires k vodopádům Iguacu pořídíte u Aerolines Argentinas za cca 160 Euro nebo u společnosti Latam Airlines za 116 Euro. Lety provozuje několik leteckých společností, z nichž mezi nejvýznamější patří Aerolineas Argentinas a její dceřinná Austral Lineas Aereas nebo také Latam Airlines.
Doprava vypůjčeným osobním automobilem
Půjčovny aut najdete v Argentině ve všech větších městech. Ceny za denní zapůjčení začínají někde na 70 dolarech a můžou se lišit podle konkrétní půjčovny. Je nutné mít sebou vždy všechny potřebné doklady, to je mezinárodní řidičský průaz, pas a dolady k vozidlu, včetně výpujční smlouvy. Nejspíše ale i tak nevyhnete při častých silničních kontrolách zaplacení "všimného". Jezdí se vpravo. Mimo velá města si musíme dát pozor na nízkou kvalitu komunikací. Pokud znáte přesný termín vyzvednutí a vrácení je lepší objednat si auto předem přes internet, kdy budou ceny asi nižší a auto podle vlastního výběru by mělo být připravené. Při rezervaci ať už na místě nebo předem si musíme dát pozor zejména na druh pojištění ( nejlepší i když dražší je plné pojištění ), případnou nutnost vrácení auta s plnou nádrží a taky věk řidiče.
Půjčovny AVIS a HERTZ v Buenos Aires: https://www.google.com/maps
Internetová rezervace :
Autobusová doprava a místní doprava v Buenos AiresArgentinská železniční síť měřila ještě v roce 1945 47.000 km a byla jedna z nejrozsáhlejších na světě. S nárůstem výstavby dálnic však přišel prudký pokles ziskovosti, což vedlo v roce 1993 až k rozpadu státní železniční společnosti Ferrocarriles Argentinos. Následovalo období privatizace a byly vytvořeny soukromé a oblastní železniční společnosti, které vzkřísily některé z hlavních osobních cest dříve již provozovaných.
Nespokojenost se soukromou správou železnic, začala opět vláda některé ze soukromých subjektů znárodňovat a argentinské železnice začaly dostávat mnohem větší investice než v minulých desetiletích. V roce 2015 pak oživila Ferrocarriles Argentinos jako Nuevos Ferrocarriles Argentinos. Dnes má železniční síť délku 36,966 km, je nyní o něco menší než tomu bylo dříve, ale stále je osmá největší na světě.
Mapa železniční sítě: http://guide-travel.cz/mapa
Dlší informace, detailní trasy a jízdní řády zde: https://www.sofse.gob.ar/portal
V rámci železniční sítě existuje řada místních turistických vlaků, které jezdí přes nejmalebnější oblastí země a patří k nim zejména:
- La Trochita. The Old Patagonie Express je jedním z nejznámějších historických vlaků na světě. Jednak kvůli jeho minimálnímu rozchodu ( 75 cm) a jednak kvůli jedinečné krajině kterou prochází. Trať je 402 km dlouhá a vede přes úpatí And mezi Esquel and El Maitén v provincii Chubut a Ingeniero Jacobacci v provincii Rio Negro. Maximální rychlost je 45 km/hod.
-
Southern Fuegian Railway nebo the Train of the End of the World ( Vlak na konci světa ) je nejjižnější železnice na světě. Původně nákladní železnice byla v roce 1994 přestavěna na železnici pro turisty. Trasa zavede cestující podél údolí Pico v Toro rokli a na stanici Cascada de la Macarena, kde se návštěvníci mohou seznámit s historií místních obyvatel a vyšplhat se na vyhlídku. Vlak pak projede národním parkem Tierra Fuego.
Webové stránky: http://www.trendelfindelmundo.com.ar
- Tren Historico de Vapor. Vlak si zachovává původní vlastnosti z roku jeho vytvoření - 1912. Skládá z pěti vozů a parní lokomotivy. Cestování tímto vlakem Vás vrátí do uplynulého času. Vyjíždí ze stanice San Carlos de Bariloche a projíždí trasu a délce 40 kilometrů přes patagonskou step. Vyjížďka vlakem zahrnuje hudební doprovod, výklady průvodce a zastávky na nejkrásnějších místech, včetně jejich pěších prohlídek.
-
Tren a las Nubes (vlak do mraků) je turistická vlaková doprava v provincii Salta. Trasa probíhá v Andách a dosahuje výšky přes 4220 metrů nad mořem. Je to pátá nejvyšší železnice na světě. Měří 217 km, má 29 mostů, tunely a 20 zastávek, na nichž se většinou trzích prodávají řemeslné výrobky a jesou také nabízena místní jídla.
Webové stránky s možností rezervace lístků : http://www.trenalasnubes.com.ar
Taxi doprava
Taxi jsou další dobrou volbou, jak cestovat v Buenos Aires, ale i v dalších velkých městech. V hlavním městě jezdí více než 32 tisíc vozů a jsou černé s žlutými střechami. Cena zahrnuje nástupní taxu a cenu podle ujeté vzdálenosti. Vozy jsou vybaveny taxametry, který by měl být zapnuty, když vstoupíte do vozu. Většina řidičů taxíků jsou přátelští a důvěryhodní.
Lodní doprava
Pravidelné katamaránové trasy spojují Buenos Aires s Montevidem a Colonií del Sacramento v Uruguai. Lodě provozují společnosti Buquebus a Colonia expres. Společnost Cacciola pak jezdí zčástí říční trasu mezi Buenos Aires a Uruguajským Carmelem. Trasa Buenos Aires - Montevideo měří 230 km a cena za jednu osobu bez auta je cca 100 dolarů. Trasa mezi Buenos Aires - Colonia měří 50 km a cena za jednu osobu bez auta je cca 50 dolarů.
Webové stránky Buquebus: https://www.buquebus.com
Webové stránky Colonia Expres: https://coloniaexpress.com/ar
Webové stránky Cacciola: http://www.cacciolaviajes.com.ar
-
Na Seychely se můžete dostat letadlem nebo případně výletní lodí v rámci některé z okružních jízd. Po ostrovech se lze přesunovat půjčeným automobilem, taxíkem, autobusem, na kole, případně pěšky. Mezi jednotlivými ostrovy pak vnitrostátním letadlem nebo také lodí.
Trasu z Prahy na Seychely, včetně orientačních cen naleznete zde: https://www.rome2rio.com/Prague-Seychelles
Letecká doprava mezistátní
Přímé letecké spojení z Prahy ani z Vídně neexistuje. S jedním přestupem v Dubai je možné cestovat z Prahy se společností Emirates. S dvěma přestupy (Berlín a Abu Dhabi) pak např. z Vídně se společností Etihad Airways. Doba letu je cca 15 hodin. Jediné mezinárodní letiště na Seychelách je Seychelles International Airport na ostrově Mahé. Webové stránky letiště: http://victoria-seychelles.airport-authority.com
Sférické foto letové haly: https://www.google.com/maps
Nákup letenek je možný u několika internetových prodejců:Letecká doprava vnitrostátní
Vnitrostátní leteckou dopravu zajišťuje letecká společnost AIR SEYSCHELLES. Provozuje leteckou dopravu mezi jednotlivými ostrovy Seychelského souostroví. Například letenka z letiště Mahé na ostrov Praslin Vás přijde na 48 Euro.
Luxusní leteckou dopravu vrtulníky nebo malými letadly Vám nabídne letecká společnost ZilAir. Vlastní vrtulníky Eurocopter EC120 B a Beechcraft 250 a malá letadla Vulcan Air P68 C.
Doprava vypůjčeným osobním autoobilem
Pronájem auta je dobrý způsob jak si prohlédnout ostrovy Mahé a Praslin. Hlavně na těchto ostrovech si totiž auto půjčíte. Jezdí se ovšem vlevo. Půjčovny jsou na letišti a ve větších městech nebo turistických střediscích. Na základě telefonního hovoru Vám většinou půjčovna doručí auto až do Vašeho hotelu.
Nejlevnější ceny pronájmu se pohybují kolem 1300 Kč/den.Při rezervaci ať už na místě nebo předem si musíme dát pozor zejména na druh pojištění (nejlepší i když dražší je plné pojištění), případnou nutnost vrácení auta s plnou nádrží a taky věk řidiče (řízení osobou do 21 let není možné). Znáte-li přesný termín potřeby vozidla, je mnohdy levnější ( a také méně organizačně náročné ) rezervovat si ho on-line.
Internetová rezervace :
Autobusová doprava
Taxi
Taxi lze zastavit přímo na ulici, ale mělo by být ofciálně označené. Ceny jsou poměrně vysoké. Cesta z letiště do hlavního města - přístavu vyjde na cca 25 - 30 dolarů.
Můžete si také objednat vůz na půldenní nebo celodenní prohlídku památek u Seychellestaxitour: www.seychellestaxitours.sc . Ceny jsou ale také vysoké, půldenní prohlídka může stát až 150 dolarů, takže pronájem auta bývá většinou levnější.
Lodní doprava
Lodní dopravu mezi ostrovy Mahé, Praslin a La Digue poskytují společnosti Cat Cocos a Inter Island ferry. Cesta mezi Mahé a Praslinem trvá jen asi 50 - 60 minut. Pokračujete li dále na La Digue přidejte dalších asi 15 minut. Je velmi pravděpodobné, že budete po cestě pozorovat delfíny a létající ryby.
Jízdní řády lodí můžete vidět na webu Seychellesbookings. V červnu 2013 zde byla zavedena i on-line rezervace elektronických lístků na plavbu s oběma společnostmi: https://www.seychellesbookings.com
-
Do Španělska se můžete dostat letadlem, vlakem, autobusem nebo automobilem. V rámci Španělska pak stejnými dopravními prostředky a navíc i lodí, taxíkem nebo na kole ( po velkých městech také městskou hromadnou dopravou, včetně metra).
Trasu z Prahy do Madridu, včetně cen za různé druhy doprav naleznete zde: https://www.rome2rio.com/Prague/MadridLetecká doprava mezistátní
Přímé letecké spojení z Prahy do Madridu provozuje letecká společnost SmartWings, z Vídně pak třeba Iberia, Austria nebo Lufthansa. Doba letu je cca 180 minut. Přehled o všech letištích ve Španělsku získáte zde : https://www.skyscanner.cz/letiste-v-spanelsko
Nejznámější a nejpoužívanější jsou letiště v Barceloně (El Prat Airport): http://www.barcelona-airport.com
a v Madridu ( BARAJAS AIRPORT ): http://www.aeropuertomadrid-barajas.com
Nákup letenek je možný u několika internetových prodejců :
Nákup letenek je možný u několika internetových prodejců :
Letecká doprava vnitrostátníŠpanělsko je ještě právě tak veliké, že se většinou vnitrostátní let vyplatí finančně i časově. Doletové časy se pohybují v řádu jedné hodiny a např. cesta Madrid - Barcelona Vás vyjde na cca 1 300 Kč. Lety v rámci Španělska provozuje několik leteckých společností, zejména pak IBERIA, AIR NOSTRUM nebo AIR Europa.
Doprava vypůjčeným osobním automobilemPokud máte v úmyslu navštívit různá města a místa, je doprava automobilem tím nejpříjemnějším způsobem. Dálnice a silnice jsou v dobrém stavu, zejména pak spojnice mezi Madridem a ostatními velkými městy.
Půjčit si auto není samozřejmě žádný problém. Pokud znáte přesné termín vyzvednutí a vrácení je lepší objednat si auto předem přes internet, kdy budou ceny rozhodně nižší. Při rezervaci ať už na místě nebo předem si musíme dát pozor zejména na druh pojištění ( nejlepší i když dražší je plné pojištění ), případnou nutnost vrácení auta s plnou nádrží a taky požadovaný věk řidiče. Je dobré si také zkontrolovat a nechat si podepsat všechna poškození na přebíraném autě. Mezinárovní řidičský průkaz není vyžadován, stačí pas.
Internetová rezervace :
Autobusová doprava (a MHD)
- Onlinebus: http://www.onlinebus.cz/
- Eurolines: https://www.elines.cz/jizdenky
Autobusy jsou nejlevnější a nejběžnější forma veřejné dopravy ve Španělsku a většina pobřežních měst a vesnic jsou přístupné pouze autobusem.
V těchto místech je autobusové doprava často provozována obcemi a přeprava je někdy nepravidelná , např. čtyři až šest autobusů denně na většině tras, ačkoli někteří mají hodinovou službu
Kromě místních městských a venkovských autobusových společností, existuje mnoho přepravních společností pro meziměstskou autobusovou dopravu. Odobně jako v letecké dopravě nabízejí tyto spoje výběr z několik tříd, spojených s různými službami a v různých cenových relacích. V závislosti na Vašem výběru najdete zde vše od promítání filmů a televizí až po nabídku občerstvení.
Jsou to například:- Movelia: http://www.movelia.es/en/index
- Avanzabus: http://www.avanzabus.com/web
- Alsa: https://www.alsa.es
- Hife: http://www.hife.es
Systémy MHD:
-
Metro
Metro je provozováno v Madridu, Barceloně, Bilbau a Valencii. Tyto systémy podzemní dopravy nabízejí nejrychlejší způsob dopravy, ačkoli i ony jsou většinou během špičky přeplněné.
Madrid: Největší a nejstarší metro ve Španělsku s 13 linkami (plus jednou větví) a 300 stanic, které pokrývají většinu města. Je v provozu od 6 hodin ráno do 01.30 v noci. Používá ho přibližně tři miliony lidí denně. Na webových stránkách získáte veškeré informace a můžete si také naplánovat nejvýhodnější trasu: https://www.metromadrid.es
Plán metra je k dispozici zde (PDF): https://www.metromadrid.es/sites
- Barcelona: Metro v Barceloně je jedním ze světově nejmodernějších a nejlépe navržených systémů. Má 11 linek L1 až L11. Stanice jsou označeny na úrovni ulice velkým červené "M". Najít optimání trasu můžete zde: www.tmb.cat/en/home a plán tras uvidíte zde: www.tmb.cat/en/barcelona/map
- Bilbao: Systém metra v Bilbau byl dokončen v roce 1995 a skládá se ze dvou linek. Veškeré potřebné informace jsou k dispozici na webových stránkách metra zde: https://www.metrobilbao.eus. Mapa metra pak zde: https://www.metrobilbao.eus/map
- Valencie: Systém zdejšího metra se otevřel v roce 1988 se skládá z devíti linek. Veškeré potřebné informace jsou k dispozici na webových stránkách metra zde: http://www.metrovalencia.es. Mapu metra pak zde: http://www.metrovalencia.es/planos
-
Městské autobusy a tramvaje: Městské autobusy jsou často velmi přeplněné a protože nejsou klimatizované, může být v létě cesta nepříjemná. Ve městech existuje mnoho autobusových linek a může být obtížné najít si najít svůj spoj. Městské autobusy jsou z důvodu silné dopravy obecně velmi pomalé, přestože většinou existují speciální autobusové pruhy. Mnoho lidí tak raději používají metro taxi.
Tramvajová doprava je jen v málo španělských městech. Mezi ně patří Valencia, Barcelona a Bilbao.
Železniční doprava
Španělská železniční síť spojuje všechna velká města. ( mapa železniční sítě zde: http://www.bueker.net/maps ). Hlavním španělským provozovatelem je společnost Renfe. Její webové stránky Vám poskytnou všechny potřebné informace a můžete si zde také rezervovat lístek - místenku ( ceny lístků jsou rozdílné podle toho s jakým předstihem si ho objednáte a pohybují se na trase Madrid - Sevilla třeba od 25 do 70 Euro ): http://www.renfe.com/EN
Cena jízdného se liší také podle zvolené cestovní třídy. Renfe nabízí dvě třídy, Turista (2. třída) a Preferente (1. třída), ale na nejlepší vysokorychlostní vlaky AVE nabízí také Turista Plus (premium 2. třída).
Nákup jízdenek je možný také na webech LOCO2: https://loco2.com nebo Trainline: https://www.trainline.eu. Na těchto dvou webech je nákup uživatelsky příjemnější, i když si nemůžete vybrat konkrétní místo z plánu vozu jako u Renfe. U Renfe však existuje možnost odmítnutí zahraniční platební karty.Kromě tohoto dopravce existuje ve Španělsku několik provozovatelů regionálních vlaků. Mezi ně patří například FEVE ( www.renfe.com/viajeros/feve ) nebo také Euskotren ( www.euskotren.eus ).
Taxi doprava
Stanoviště taxi ( Paradas de taxi ) jsou umístěny na nádražích, na letištích a na hlavních křižovatkách ve městech a obcích. Ve velkých městech si můžete zavolat taxi na ulici, ale v malých městech jsou taxi k dispozici pouze na stanovištích. Můžete si také zavolat na radio-taxi ve většině měst a obcí, ale musíte zaplatit za cestu taxíku k Vám. Ve městech si můžete také pronajmout luxusní automobily s osobním řidičem ( Grandes turismos ).
Ve všech městech a větších městských oblastech jsou taxíky vybaveny taxametry (ujistěte se, že je zapnutý). Pokud taxík nemá taxametr, měli byste si jízdné dohodnout předem. Neumíte - li dobře španělsky, je vhodné zapsat si cíl nebo ho ukázat na mapě.
Lodní doprava
Do velkých španělských přístavů (Santander, Bilbao, Barcelona) se dostanete lodí z Velké Británie i ze severní Afriky (Alžírsko a Maroko). Lodní linky jsou také přirozeně k dispozici na španělské Baleárské ostrovy Mallorku , Menorku , Ibizu, Formenteru a na Kanárské ostrovy. Oblíbená je taky trasa z Barcelony do italského Janova.
Lodní linky z pevniny na španělské ostrovy provozují společnosti:- Trasmediterranea: https://www.trasmediterranea.es
- Balearia: https://www.balearia.com
Kromě těchto lodních tras můžete využít mnoha různých výletních a turistických plaveb, spojených většinou s návštěvou nějaké turistické destinace a nabízejících také různé zábavné programy.
Na kole
Kolo si samozřejmě nemusíte vozit sebou. Ve velkých městech existují na mnoha místech samoobslužné půjčovny kol. Cyklostezky jsou k dispozici ve středně velkých a velkých městech. Je ale třeba nezapomenout, že Španělsko je dosti hornatá země a například v Madridu se budete pohybovat mezi 600 a 700 metrů nad mořem, takže by jste měli být v dobré kondici.
-
Do Mexika určitě poletíte ( Pokud tam nebudete mít zastávku s nějakou výletní lodí ). V rámci země pak připadají v úvahu přesuny vlakem, autobusem, vypůjčeným autem a po městech pak taky taxíkem, MHD (v Mexiko City i metrem), na kole a v neposlední řadě pěšky.
Trasu z Prahy do Mexico City, včetně orientačních cen za různé varianty doprav naleznete zde: https://www.rome2rio.com/Prague/Mexico-CityLetecká doprava mezistátní
Přímé letecké spojení z Prahy do Mexika neexistuje. S jedním přestupem můžete použít několik leteckých společností, například z Prahy Iberii s přestupem v Madridu nebo z Vídně Aeromexico s přestupem v Amsterdamu. Celková doba letu je kolem 16 hodin.
Přehled o letištích v Mexiku získáte zde: https://www.skyscanner.cz/letistni/mx/letiste-v-mexiko
Nákup letenek je možný u několika internetových prodejců :
Nákup letenek je možný u několika internetových prodejců :
Letecká doprava vnitrostátníVnitrostátní leteckou dopravu provozují zejména společnosti Aeromexico a Volaris. Vnitrostátních letišť je poměrně hodně a tak se někdy cesta letadlem vyplatí jak časově, tak finančně. Například cena letenky z Cancunu do Mexika City se pohybuje kolem 150 dolarů s Aeromexico, ale také kolem 60 dolarů s nízkonákladovou Volaris.
Doprava vypůjčeným osobním automobilem
Půjčení auta je velmi pohodlný způsob jak cestovat napříč Mexikem. Půjčoven najdete mnoho, zejména ve velkých městech a turistických letoviscích. Je nutné ověřit si jaké pojištění je v ceně výpujčného.
V autopůjčovně musíte mít vlastní platební kartu, řidičský průkaz český i mezinárodní a pas. Většinou musíte mít také minimálně 21 let, u některých půjčoven 25 let. Ceny začínají někde kolem 70 dolarů za den. Pokud máte již předem jasné kdy, kde a na jak dlouho si chcete auto vypůjčit vyjde většinou levněji si auto objednat předem přes internet.
Internetová rezervace :
Autobusová doprava
Železniční doprava
Doby, kdy osobní vlaky spojovali celou zemi jsou bohužel dávno pryč. Ale jednotlivá trasa, určená speciálně pro turisty, poskytuje zajímavé a atraktivní zážitky, spojené s návštěvou několika destinací:
-
El Chepe, jak se tento jedinečný vlak familiárně nazývá, vede impozantní krajinou Sierra Tarahumara přes legendární Copper Canyon a nabízí úžasný výhled na některé scenérie ze severního Mexika. Se svou délou 656 m železničních tratí, 86 tunely a 37 mosty, je tato trať považována za jednu z nejkrásnějších na světě a jeden z mistrovských kousků mexického stavitelství. Webové stránky, včetně jízdních řádů: http://www.chepe.com.mx
Opravdoví fanoušci železniční dopravy si ale mohou vyzkoušet městské železniční sítě, které fungují ve třech velkých městech: Mexico City, Guadalajara a Monterrey.
Taxi doprava
Ve srovnání s Evropou je cesta taxíkem v Mexiku relativně levná, i když podstatně dražší než použití hromadné dopravy. Cestování taxíkem je obecně považováno za bezpečné i když si taxík zastavíte přímo na ulici. To ale neplatí o taxicích v Mexico City, kde hlavně do roku 2010 bylo zaznamenávána mnoho trestních činů, souvisících s touto dopravou. V současné době je už toto nebezpečí malé, ale stále se doporučuje být opatrní, používat jen licencované vozy nebo je objednávat telefonicky.
Doporučuje se také mít připravenou hotovost, nejde platit platební kartou.
Auta v mnoha provinčních městech nemají taxametry a je tedy nutné si v těchto případech dohodnout cenu předem.Taxikáři v Mexiku obecně nemluví anglicky, takže budete muset být schopni hovořit aspoň částečně španělsky nebo ukázat řidiči kam chcete jet na mapě.
Služba Uber se rychle rozšiřuje po celém Mexiku a nyní nabízí své služby v nejméně 14 městech po celé zemi, včetně: Mexico City, Toluca, Cuernavaca, Puebla, Queretaro, Leon, Aguascalientes, San Luis Potosi, Guadalajara, Monterrey, Hermosillo, Tijuana, Mexicali, a Merida.
Lodní doprava
Podél pobřeží Mexika se pohybují trajekty a lodě, které poskytují pohodlnou dopravu. Tyto služby jsou rozsáhlé a mohou být dobrou volbou pro cestovatele, kteří si chtějí prohlédnout více míst v rámci jednoho regionu.
Na atlantickém pobřeží Mexika existují trajektová spojení Cancunu i dalších míst na pevnině na okolní ostrovy, včetně Isla Mujeres, Cozumel a Holbox. Společnost s názvem Ultramar: https://www.ultramarferry.com/en, nabízí pravidelnou dopravu do Isla Mujeres a Cozumel, zatímco místní touroperátoři Vám můžou zajistit výlety do vzdálenějších míst.
Na pobřeží Tichého oceánu provozuje společnost s názvem Baja: http://www.bajaferries.com pravidelnou lodní linkou mezi La Paz a Mazatlanem nebo La Paz a Topolobampem. Protože se jedná o vícedenní výlety jsou trajekty vybaveny restaurací, barem, obchody, salonky a soukromými spacími kabinami, stejně jako prostorem pro přepravu osobních vozů.
-
El Chepe, jak se tento jedinečný vlak familiárně nazývá, vede impozantní krajinou Sierra Tarahumara přes legendární Copper Canyon a nabízí úžasný výhled na některé scenérie ze severního Mexika. Se svou délou 656 m železničních tratí, 86 tunely a 37 mosty, je tato trať považována za jednu z nejkrásnějších na světě a jeden z mistrovských kousků mexického stavitelství. Webové stránky, včetně jízdních řádů: http://www.chepe.com.mx
-
Když do Panamy, tak určitě letadlem. Cesta lodí je sice teoreticky také možná, ale přece jen delší. V rámci Panamy jsou možné přesuny letadlem, autobusy, v omezené míře vlakem a automobilem. Po velkých městech je možno využít městskou dopravu nebo taxi.
Trasu z Prahy do Limy, včetně orientačních cen naleznete zde: https://www.rome2rio.com/s/Prague/PanamaLetecká doprava mezistátní
Přímé letecké spojení z Prahy do Panamy neexistuje. Z Prahy ale i z Vídně musíte počítat s minimálně jedním přestupem ( např. s Lufthansou ve Franfurktu nebo s KLM v Amsterdamu a dobou letu minimálně 16 hodin ). Přehled o všech letištích v Panamě získáte zde: https://www.skyscanner.cz/panama
Nákup letenek je možný u několika internetových prodejců :
Nákup letenek je možný u několika internetových prodejců :
Letecká doprava vnitrostátníVzdálenosti mezi vnitrostáními letišti nejsou příliš velké ( cca 300 km ) a tak se zjednoho na druhé dostanete za asi 1 hodinu (jen let). Je tedy otázkou zda se to časové i finančně vyplatí. Např. letenka z letiště Panama City do Davidu stojí cca 2 500 Kč. Pokud usoudíte že ano, můžete letět s národním dopravcem - Copa Airlines nebo regionálním dopravcem - Air Panama.
Doprava vypůjčeným osobním automobilem
Ve velkých městech a na letištích si můžete vypůjčit automobil. Teoreticky je možné řídit 90 dnů s českým řidičským průazem, ale lepší je mít průkaz mezinárodní. Musíte si dát pozor na nízkou kvalitu vedlejších komunikací a také víceméně chaotickou dopravu. Ceny se liší podle místa vypůjčení a jednotlivých půjčoven. Pokud znáte přesný termín vyzvednutí a vrácení je lepší objednat si auto předem přes internet, kdy budou ceny asi nižší a auto podle vlastního výběru by mělo být připravené. Při rezervaci ať už na místě nebo předem si musíme dát pozor zejména na druh pojištění ( nejlepší i když dražší je plné pojištění ), případnou nutnost vrácení auta s plnou nádrží a taky věk řidiče ( 23 - 25 let v závislosti na půjčovně a druhu auta).
Internetová rezervace :
Autobusová dopravaV současnosti existuje v Panamě jen jedna železniční trať, a to Panama Canal Railway. Tato trať spojuje města Panama City a Colón. Trasa se táhne 76,6 km přes Panamskou šíji, v podstatě paraelně s Panamským průplavem. Je to nejstarší transkontinentální železnice na světě. Je provozována společností Panama Canal Railway Company. Web společnosti: http://www.panarail.com/home.html
Její trasu si můžete prohlídnout na obrázku: https://upload.wikimedia.org/Panama_Canal_Railway
Taxi doprava
Doprava taxíkem je poměrně spolehlivá a rychlá. Taxíky nemají taxametr. Tarify jsou stanoveny úředně na základě toho, v jaké části města pojedete. Taxikář by měl mít tabulku, na které bude vidět výše jízdného a musí Vám ji ukázat na požádání. Domluvit si cenu předem je účinný způsob jak předejít podvodům.
Kromě taxíků funguje v Panama City i sliužba UBER.
-
Do Peru budeme určitě cestovat letadlem. V rámci Peru se pak můžete přesouvat všemi známými druhy přepravních prostředků, včetně autobusu, vlaku, automobilu a po městech i taxíky.
Trasu z Prahy do Limy, včetně orientačních cen naleznete zde: https://www.rome2rio.com/s/Prague/LimaLetecká doprava mezistátní
Přímé letecké spojení z Prahy do Peru neexistuje. Z Prahy ale i z Vídně musíte počítat s minimálně jedním přestupem ( např. s KLM v Amsterdamu nebo s Air France v Paříži a dobou letu minimálně 16 hodin ). Přehled o všech letištích v Peru získáte zde: https://www.skyscanner.cz/letiste-v-peru
Nákup letenek je možný u několika internetových prodejců :
Nákup letenek je možný u několika internetových prodejců :
Letecká doprava vnitrostátníNa delší vzdálenosti je v Peru rozumné použít leteckou dopravu. Ceny letenek jsou přijatelné. Lety provozuje několik leteckých společností, z nichž mezi nejvýznamější patří :
Doprava vypůjčeným osobním automobilem
Půjčoven aut je v Peru relativní dostatek ( zvláště ve velkých městech ) a ceny jsou výhodné. Musíme si dát pozor na nízkou kvalitu komunikací a pro nás víceméně chaotickou a silnou dopravu. Ceny se liší podle místa vypůjčení a jednotlivých půjčoven. Pokud znáte přesný termín vyzvednutí a vrácení je lepší objednat si auto předem přes internet, kdy budou ceny asi nižší a auto podle vlastního výběru by mělo být připravené. Při rezervaci ať už na místě nebo předem si musíme dát pozor zejména na druh pojištění ( nejlepší i když dražší je plné pojištění ), případnou nutnost vrácení auta s plnou nádrží a taky věk řidiče.
Internetová rezervace :
Autobusová doprava- Machu Picchu - Cusco - Puno. Tato trať nabízí cestujícím unikátní cestovatelské zážitky a přibližuje jim dvě nejoblíbenější destinace v Peru, tedy Machu Picchu a jezero Titicaca u Puna. Webové stránky železnice s možností nákupu jízdenky: http://www.perurail.com
- Lima - Huancayo. Během cesty 12-ti hodinové cesty vlak ujede 346 km, projede 58 mostů a 69 tunelů. Vlak pa dosáhne druhého nejvyššího nádraží na světě v nadmořské výšce 4781 m n.m. Webové stránky zde: https://www.ferrocarrilcentral.com.pe, nebo možná lépe zde ( i jiné železniční tratě ): http://railsouthamerica.com/train-ride-lima-huancayo
Taxi dopravaPeruanské taxíky se vyskytují ve všech možných tvarech a velikostech. Pokud se budete chtít ( nebo muset ) svézt taxíkem, tak je třeba nazapomenout domluvit si cenu předem. Používat by se měly výhradně licencované - označené vozy s úřední nálepkou na čelním skle. Po městě - na kratší trase je taxislužba relativně spolehlivá.
Objednat si taxi můžete např. zde: http://kiwitaxi.com/Peru
-
Do Egypta se dostanete letadlem, případně lodí. Cestovat po Egyptě - pokud je to nezbytně nutné lze vlakem, autobusem, případně po městech taxíkem nebo vypůjčeným autem.
Trasu z Prahy do Káhiry, včetně cen za různé druhy doprav naleznete zde: www.rome2rio.com/s/Pragu/Egypt
Letecká doprava mezistátní
Přímé letecké spojení z Prahy do Egypta je možné jen charterovými lety do letovisek. Individuálně je možné letět s jedním přestupem např. se společností Turkish Airlines (Istanbul) nebo Alitalia (Řím).
Doba letu je cca 8 hodin. Přehled o všech letištích v Egyptě získáte zde : https://www.skyscanner.cz/letiste-v-egyptNejznámější a největší je mezinárodní letiště v Káhiře (CAI). Oficiální webové stránky: http://www.cairo-airport.com
Nákup letenek je možný u několika internetových prodejců:
Letecká doprava vnitrostátní
Vnitrostátní dopravu zajišťuje zejména společnost Egyptair. Pro její použití zejména mezi Káhirou a letovisky patří úspora času.
Doprava vypůjčeným osobním automobilem
Půjčit si auto v Egyptě je spíš pro dobrodruhy. Můžete se zúčastnit trochu chaotické dopravy v Káhiře nebo si projet letoviska. Delší cesty většinou nejsou možné, vzhledem k omezení pro ochranu turistů. Pokud znáte přesné termín vyzvednutí a vrácení je lepší objednat si auto předem přes internet, kde budou ceny rozhodně nižší. Při rezervaci ať už na místě nebo předem si musíme dát pozor zejména na druh pojištění (nejlepší i když dražší je plné pojištění), případnou nutnost vrácení auta s plnou nádrží a taky věk řidiče (řízení osobou do 25 let většinou není možné). Nutností je mezinárodní řidičský průkaz.
Internetová rezervace:
Autobusová doprava (a MHD)
Některé Egyptské autobusové společnosti:
GO Bus: https://go-bus.com
Super Jet Bus: http://www.ask-aladdin.com/super-jet-bus-company
Autobus se dá objednat také na: http://www.checkmybus.com/egyptV Káhiře lze kromě autobusů a taxíků využít zejména metro, jako první podzemní dopravní systém v Arabském světě. Má tři linky a některé vagóny jsou určeny pouze pro ženy.
Železniční doprava
Egypt nemá železniční spojení s jinými zeměmi, ale vnitrostátní síť je poměrně hustá. Existují čtyři cestovní třídy a kvalita přepravy je v těch vyšších třídách vyhovující. Jízdenky je lepší objednat předem.
Vlaky provozuje v naprosté většině státní Egyptian National Railways. WWW stránky s možností objednání jízdenek: https://enr.gov.eg/ticketing
Vlaky špičkové úrovně provozuje společnost Abela Egypt s názvem Sleeping trains. WWW stránky: http://wataniasleepingtrains.comSchéma železničních tratí: http://sharemap.org/jkan/railway
Taxi doprava
Hustota taxíků v egyptských městech je velmi velká. Jezdí dva druhy. Tzv. share-taxi čeká až se mu auto zaplní více zákazníky, které pak rozváží. Tradiční taxíky jsou pak trochu dražší, ale jedou jen s Vámi. Jako ochranu před možným podvodem ze strany řidiče se doporučuje zjistit si cenu přepravy předem. Spolehlivě si objednáte taxi na recepci hotelu. Ceny se pohybují kolem 8 Kč za nástup a 5 Kč za km jízdy.Objednat možno zde: http://kiwitaxi.com/Egypt
Lodní doprava
Loď se může místo jiných dopravních prostředků použít mezi letovisky Hurghada a Sharm El Sheikh. Jinak existuje mnoho možností na výlet lodí po Rudém moři. Lodě vyjíždějí hlavně z letovisek. Nejvíce využívaná je asi plavba mezi Hurghadou a Sharm el-Sheikhem, kterou provozuje společnost High Jet. Lístky na tuto plavbu se dají objednat zde: http://www.directferries.cz
Plavit se můžete také po Nilu a to v úsecích mezi Luxorem a Asuánem, Luxorem a Káhirou nebo Asuánem a Abydu. Tyto plavby bývají spojeny s prohlídkami památek.Zajistit si tyto plavby můžete také zde: http://www.ferryto.com/Egypt
-
I když je Spojené království ostrovním státem můžete tam přijet kromě letadlem nebo lodí i vlakem, autobusem nebo osobním automobilem a to pod mořem Eurotunelem. Cestovat po Velké Británii je možné ve vlaku, autobusem, autem a po městech také taxíky i pěšky,
Trasu z Prahy do Londýna, včetně cen za různé druhy doprav naleznete zde: https://www.rome2rio.com/Prague/LondonLetecká doprava mezistátní
Přímé letecké spojení z Prahy do Londýna provozuje kromě ČSA a Britisch Airwais i několik nízkonákladových leteckých společností, jako jsou Smartwings nebo easyJet. Doba letu je cca 120 minut. Přehled o všech letištích ve Spojeném království získáte zde : https://www.skyscanner.cz/letiste-v-velka-britanie
Nejznámější a největší je letiště Heathrow. Oficiální webové stránky: http://www.heathrow.com
Nákup letenek je možný u několika internetových prodejců :
Letecká doprava vnitrostátní
Vnitrostátní dopravu zajišťuje zejména společnost British Arways a pak nízkonákladová Jet2. Časově se lety vyplatí jen u těch nejvzdálenějších destinací, jako je např. do Glasgowa nebo přes moře do Belfastu.
Doprava vypůjčeným osobním automobilem
Půjčit si auto ve Spojeném království můžete bez komplikací. Jediný problém je samozřejmě to, že se jezdí vlevo. Pokud znáte přesné termín vyzvednutí a vrácení je lepší objednat si auto předem přes internet, kde budou ceny rozhodně nižší. Při rezervaci ať už na místě nebo předem si musíme dát pozor zejména na druh pojištění ( nejlepší i když dražší je plné pojištění ), případnou nutnost vrácení auta s plnou nádrží a taky věk řidiče ( řízení osobou do 21 let většinou není možné). Musíte mít samozřejmě řidičský průkaz a embosovanou platební kartu s jménem řidiče.
Internetová rezervace :
Autobusová doprava (a MHD)
- Student Agency ( Regiojet ): https://www.regiojet.cz
- Onlinebus: http://www.onlinebus.cz/
- Eurolines: https://elines.cz/cz/
Přehled o všech autobusových dopravcích ( včetně vybavení jejich autobusů ) a linkách získáte na stránkách: http://www.checkmybus.cz/autobusovy-dopravce. Po výběru dopravce si můžete objednat jízdenku.
V rámci Spojeného království je autobusová doprava provozována většinou soukromými společnostmi. Jsou pomalejší než vlak a méně časté, i když jsou stále pohodlné a jsou většinou podstatně levnější. Autobusy Vás také zavezou přímo do centra města.
Jednou z nejznámějších je Megabus: https://uk.megabus.com.
Největší společností zabývající se přepravou na dlouké vzdálenosti je National Expres: http://www.nationalexpress.com
Ve skotských městech provozuje autobusovou dopravu společnost Citylink: http://www.citylink.co.uk
Na jejich webech si můžete najít potřebnou trasu i zakoupit jízdenku.Samostatnou kapitolou je doprava v Londýně, kde převažuje metro a autobusy, včetně patrových - doubledeckerů. Velmi užitečné webové stránky, které Vám najdou potřebný spoj: https://tfl.gov.uk
Železniční doprava
Spojené království provozuje dvě železniční sítě, jednu pro Velkou Británii ( National Rail )a druhou pro Severní Irsko ( NIR ). Cestování vlakem je velmi populární a počet cestujících se neustále zvyšuje. Spojené království má jednu z nejbezpečnějších železnic na světě.
Schéma železničních tratí ve Spojeném království: www.nationalrail.co.uk/routemapsI přes přeplnění ve špičkách je vlak velmi účinný a příjemný způsob, jak poznat Británii a dostat se na zajímavá místa. Je to také zdaleka nejlepší možnost pro meziměstské cestování rychlostí až 200 km/h. Stanice ve většině měst a obcí se nachází v městském centru. Ve vlacích jsou většinou dvě cestovní třídy. Standardní třída má dvě místa po obou stranách uličky. První třída má dvě místa a jedno místo po obou stranách uličky s většími pohodlnějšími sedadly, více místa pro nohy a na meziměstských linkách je k dispozici servis občerstvení a noviny.
Veškeré informace, včetně zakoupení jízdenek získáte na webu National Rail: http://www.nationalrail.co.uk
Specializovaným prodejcem jízdenek ( i pro další přepravní společnosti ) je společnost Trainline: https://www.thetrainline.comPokud se rozhodnete cestovat do Spojeného království vlakem, je třeba počítat s minimálně jedním přestupem, nejčastěji v Německu. Vysokorychlostní vlaky Eurostar jezdí do Londýna z Paříže, Lille, Calais a Bruselu.
Jízdenku si pak můžete zakoupit u Deutche Bahn: www.bahn.com/cs/viewVlakem budete cestovat, i když pojedete do Spojeného království autem. To Vám převezou Eurotunelem ve vlaku. Informace a lístky zde: https://www.eurotunnel.com/uk/home
Taxi doprava
Ve Spojeném království existují dva druhy taxi, černé barvy, které mohou být zastavovány na ulici a většinou se nacházejí ve větších městech a tzv. minicaby (soukromá půjčovna taxi), které je nutno objednat telefonicky.
" Černé taxi " najdete ve větších městech a cestování je pohodlné, i když relativně drahé. Jsou k dispozici, pokud jim na střeše svítí nápis taxi. Sazby se liší, ale za 1 km zaplatíte cca 1 Libru + různé příplatky.
Minicabs se vyskytují zejména v menších městech a na předměstích. Dají se objednat pouze telefonicky a většinou jsou výrazně levnější. Objednání v Londýně např. zde: https://www.minicabsinlondon.com
Lodní doprava
Existuje velké množství tras trajektů do Spojeného království z kontinentální Evropy. Můžete cestovat z Amsterdamu nebo Hoek van Holland v Nizozemsku, Také můžete plout z Rotterdamu v Nizozemsku, nebo Zeebrugge v Belgii. K dispozici je pravidelná spojení z Ostende v Belgii. Z Calais a Dunkerque ve Francii se dostanete do Doveru.
Na jižním pobřeží Spojeného království míří trajekty z Le Havre , Caen , Cherbourg , St. Malo a Bilbaa ve Španělsku. Z Irské republiky se dostanete třeba z Dublinu do Liverpoolu.Trajekty propojují pevninu s mnoha ostrovy, jako jsou ostrůvky Scilly, Isle of Wight, Isle of Man a Orknejí a Shetland Islands. K dispozici je také pravidelná trajektová doprava mezi Severním Irskem a Skotskem.
Trasy a jízdenky najdete na: http://www.directferries.cz
Na kole
Kolo si samozřejmě nemusíte vozit sebou. Kolo si můžete vypůjčit na mnoha místech. Například v Londýně jsou stanoviště umístěna po celém hlavním městě a jsou k dispozici k pronájmu v rámci londýnského systému veřejných jízdníh kol. K dispozici je více než 8000 kol a více než 500 stanic po celém Londýně. Webové stránky: https://tfl.gov.uk/santander-cycles
-
Do Francouzské Polynésie se dostanete zejména letecky. Použít můžete ale taky trajekt, nebo výletní loď v rámci některé z okružních jízd. Mezi jednotlivými ostrovy funguje letecká doprava a doprava trajekty. Na větších ostrovech si pak můžete půjčit auto, kolo nebo případně se přsunovat pěšky.
Trasu z Prahy do Paapete, včetně orientačních cen naleznete zde: https://www.rome2rio.com/s/Prague/Papeete
Letecká doprava mezistátní
Při cestě na Tahiti se musíte připravit na dva přestupy. Jeden v Evropě ( podle zvolené letecké společnosti Paříž, Amsterdam a pod. ) a druhý pak v USA ( Los Angeles ). V letadle strávíte cca 24 hodin.
Webové stránky letiště Paapete - Fa'a'ā : http://www.tahiti-aeroport.pf/index.php
Nákup letenek je možný u několika internetových prodejců :
Nákup letenek je možný u několika internetových prodejců :
Letecká doprava vnitrostátníVnitrostátní leteckou dopravu zajišťuje výhradně letecká společnost AIR TAHITI. Provozuje leteckou dopravu mezi jednotlivými ostrovy Francouzské Polynésie.
Na větších ostrovech si můžete vypůjčit osobní automobil. Pro někoho, kdo si netrufá objet třeba ostrov Bora Bora na kole, je to ideální příležitost k poznávání.
Nejlevnější ceny pronájmu se pohybují kolem 1 200 Kč/den.Při rezervaci ať už na místě nebo předem si musíme dát pozor zejména na druh pojištění ( nejlepší i když dražší je plné pojištění ), případnou nutnost vrácení auta s plnou nádrží a taky na minimální věk řidiče.
Internetová rezervace :
Autobusová doprava
Kolo
Projet se po Polynéských ostrovech na kole je velké dobrodružství. Například objezd ostrova Bora bora v délce cca 30 km patří k úchvatným zážitkům. Jediný problém spočívá v tom, že půjčená kole mnohdy nemají nemají nejvyšší technickou úroveň.
Lodní doprava
Pravidelná lodní doprava mezi ostrovy Tahiti (Papeete) a Moorea je provozována společností Aremiti: http://www.aremiti.net a Terevau: http://www.terevau.pf Na jejich webech získáte veškeré informace a můžete si koupit lístky. Kromě těchto trajektů je těchto asi 19 km překonáváno rychlými katamarány s délkou jízdy cca 30 minut.
Je taky možné cestovat lodí z Tahiti na ostrovy Raiatea, Tahaa a Huahine, ale cesta je dlouhá a není příliš pohodlná. Např. cesta z Papeete na Huahine trvá devět hodin a na Raiateu 11 hodin.
Rychlejší a pohodlnější je cestování mezi ostrovy Bora Bora, Raiatea, Tahaa a Maupiti, kde jezdí "Maupiti expres" 3x týdně s kapacitou 140 pasažérů. viz:
http://www.tahitiguide.com/~maupitiexpress
-
Kdo nemá spoustu času a trpí mořskou nemocí bude do USA určitě cestovat letadlem. V rámci Spojených států se pak můžete přesouvat všemi představitelnými druhy přepravních prostředků.
Trasu z Prahy do New Yorku, včetně orientačních cen naleznete zde: https://www.rome2rio.com/Prague/New-YorkLetecká doprava mezistátní
Přímé letecké spojení z Prahy je možné se společnostmi Delta Air Lines a ČSA s příletem do New Yorku. Do ostatních měst je nutné využít jiné lety s minimálně jedním přestupem např. v Londýně nebo v Amsterdamu. Doba letu je cca 9 hodin.
Přehled o všech letištích v USA získáte zde: https://www.skyscanner.cz/letiste-v-spojene-staty
Nákup letenek je možný u několika internetových prodejců :
Nákup letenek je možný u několika internetových prodejců :
Letecká doprava vnitrostátníLetiště jsou v USA v každém větším městě. Vnitrostátní lety provozuje několik desítek leteckých společností. Vzhledem k rozlehlosti usa je tento druh dopravy - zvláště na větší vzdálenosti nebo do odlehlých míst - použít. Z těch větších leteckých společností uvádíme:
Doprava vypůjčeným osobním automobilemV Spojených státech se nachází nejhustší síť dálnic i silnic. Dálnice spojují velká města a jsou většinou vícepruhové. Automobil je nejpoužívanějším dopravním prostředkem na kráté a střední vzdálenosti. Jízda je bezproblémová i když při dodržování dopravních předpisů pomalejší ( dálnice 104 nebo až 110 km/hod.). Výhodou je, že se většinou neplatí mýtné.
Půjčit si auto můžete na mnoha místech. Musíte mít ale bankovní kartu. Na ní se blokuje záloha. Mezinárodní řidičský průkaz není většinou vyžadován. Řidič musí mít více než 21 a někdy 25 let. Ceny se liší podle místa vypůjčení a jednotlivých půjčoven. Pokud znáte přesné termín vyzvednutí a vrácení je lepší objednat si auto předem přes internet, kdy budou ceny asi nižší a auto podle vlastního výběru by mělo být připravené.
Internetová rezervace :
Autobusová doprava (a MHD)
Železniční doprava
Dokončení systému dálnic a zavedení vnitrostátních leteckých spojů omezilo dřívější hojné používání osobní železniční dopravy na dnešní omezený stav. Systém spravuje společnost National Railroad Passenger Corporation - Amtrak, která provozuje od roku 1971 více než 300 vlaků každý den na více než 34.000 km tratí. Interaktivní mapa tras: https://www.amtrak.com/travelplanningmap
Na jejím webu získáte všechny informace, včetně náupu jízdenek: https://www.amtrak.com/home
Na Aljašce je státem provozovaná Aljašská železnice na přes 800 kilometrech tratí.Nákladní doprava na železnici přepraví více zboží a surovin, než kterýkoliv jiný systém na světě. Většina železničních koridorů je ve vlastnictví soukromých společností, které pak poskytují dopravní cestu pro přepravu nákladu a také pro Amtrak a jeho osobní dopravu.
Spojené státy mají železniční spojení s Mexikem a Kanadou.
Taxi
Taxíků se po amerických městecc pohybuje velké množství. Nejčastěji jsou žluté, ale i ty s jinou barvou bezpečně poznáte. Na exponovaných místech jsou taxi-dispečeři, kteří Vám taxi přivolají a poradí. Na ulici stačí zvednout ruku a taxík, který je v pohotovosti Vám musí zastavit. Řidiči jsou z velké části přestěhovalci a nemusí umět dobře anglicky. Ceny se jsou v závislosti na místě v průměru 3 USD za jeden kilometr jízdy + nástupní taxa cca 4 USD.
Lodní doprava
Lodní doprava je využívána hlavně pro příjezd k významným turistickým cílům, jako je např. Socha Svobody nebo Niagarské vodopády. V New Yorku můžete využit např. služeb Water taxi: https://www.nywatertaxi.com
Lodní trasy vedou například také po řece Mississippi a po Kanadských jezerech.
Přehled o trasách trajektů, jejich provozovatelích i jízdní řády získáte zde: http://www.howderfamily.com/travel/united_states_ferry_map