-
Chorvatsko je jeden z nástupnických států bývalé Jugoslávie. Hraničí se Slovinskem, Maďarskem, Srbskem, Bosnou a Hercegovinou a Černou Horou. V roce 1991 vyhlásilo Chorvatsko nezávislost. Až v roce 1995 po Chorvatské válce však svou nezávislost potvrdilo.
Chorvatskému hospodářství dominuje sektor služeb a méně pak zemědělství. Hlavně v létě je významný zdroj příjmů turismus. Země je významnou turistickou destinací a letoviska jako jsou Dubrovník, Split, Makarska nebo Korčula jsou všeobecně známá a hojně navštěvovaná.
V posledních letech chorvatská vláda masivně investuje do infrastruktury, a to hlavně do dopravních staveb.
Chorvatsko se stalo členem NATO 1. dubna 2009, a připojilo se k evropské unii dne 1. července 2013.
Území Chorvatska se svažuje od hor Dinárských Alp u hranic s Bosnou a Hercegovinou až k pobřeží Jaderského moře, které tvoří celou jeho jihozápadní hranici. Chorvatsko má více než tisíc ostrovů a ostrůvků, které se liší svou velikostí. Největšími ostrovy jsou Cres a Krk s rozlohou cca 400 čtverečních kilometrů. Zemí protékají velké řeky jako je Sava, Drava, Kupa a Dunaj. Dunaj protéká městem Vukovar a tvoří část hranice se Srbskem. Střední a jižní část Chorvatska tvoří nízkých hory a zalesněné vrchoviny.
Převážná část Chorvatska má mírné deštivé kontinentální klima. Průměrné měsíční teploty se pohybují v rozmezí -3 ° C až 18 ° C. Nejteplejší oblastí Chorvatska je pobřeží Jaderského moře, které se vyznačuje středomořským klimatem. Teplotní maxima jsou zde vyšší než v kontinentálních oblastech. Nejvyšší teplota byla změřena v červenci 1950 v Karlovaci ( 42,4 ° C )
Průměrný roční srážky se pohybují od 600 milimetrů do 3500 mm. Nejméně srážek je tradičně na vnějších ostrovech ( Vis, Lastovo , Biševo , Svetac ) a ve východních částech Slavonie.
Odkazy :
- Wikipedie - Chorvatsko : https://cs.wikipedia.org/wiki/Chorvatsko
- Ministerstvo zahraničních věcí - Chorvatsko : http://www.mzv.cz/chorvatsko
- Oficiální portál vlády Chorvatska : https://vlada.gov.hr/en
-
Měna
Jako platidlo se v Chorvatsku používá Kuna. Po vyhlášení nezávislosti země na Jugoslávii byly zavedeny vlastní dináry, které se ale neujaly a také díky hyperinflaci byla v roce 1994 zavedeny Kuny v poměru 1000 Dinárů = 1 Kuna.
Víza a další dokumenty
Státní příslušník ČR má právo pobývat v jiném členském státě EU, tedy i Chorvatsku (tzv. volný pohyb osob), a to na základě čl. 18. Smlouvy o založení ES, který stanoví, že "každý občan Unie má právo svobodně se pohybovat a pobývat na území členských států".
Úplná informace na: http://www.mzv.cz/visa
Celní a devizové předpisyZboží, které si cestující přiveze ze států EU přes hraniční přechody se Slovinskem a Maďarskem, nepodléhá clu. Výrobky podléhající spotřební dani ( pivo, víno, líh, tabákové výrobky a minerální oleje), jsou od spotřební daně osvobozeny, jen pokud jejich množství nepřekročí stanovenou hodnotumentum.
Úplná informace na: http://www.mzv.cz/dutyKontaktní český úřad: http://www.mzv.cz/kontaktni_cesky_urad
Aktuální informace pro vstup a pobyt najdete na: http://www.mzv.cz/cestovani
Chorvatské mince a bankovky -
Cestovní kanceláře naplní Vaše sny. Pokud si zakoupíte jejich služby, zajistíte si veškerý servis a pohodlí. Spolehlivé a kvalitní cestovní kanceláře Vám přinesou zejména tyto výhody:
- Úsporu času a komplikací proti individuálně zajišťované cestě.
- Spolehlivou dopravu na místo i zpět, včetně přesunů v případě poznávacích zájezdů. Česky mluvícího průvodce.
- Pomoc v jakýchkoliv nesnázích během celé doby trvání Vaší cesty.
- Možnost reklamace případných nekvalitních služeb.
- Odstranění rizika případných dodatečných nákladů.
-
V mnoha případech - vzhledem k objemu poptávaných kapacit - lepší cenu než při individuálním zajišťování.
Cestovní kanceláře nabízí zájezdy do Chorvatska v naprosté většině jako pobytové. Je jich na výběr velké množství a lze si samozřejmě vybrat jestli chceme zájezd s dopravou leteckou, autobusem nebo si budeme řídit vlastní auto. Na výběr jsou rovněž různé typy ubytování, včetně rozhodnutí, jestli si budeme jídlo obstarávat sami.
Cestovní kanceláře pořádající zájezdy do Chorvatska :
-
Autem do Chorvatska
Cestování autem sebou sice přináší několik rizik, ale ale ty hlavní výhody - volnost, flexibilita ( a taky většinou menší náklady) za to stojí.
Většina z nás, si už cestu z Česka do Chorvatska vyzkoušela, když jela v létě na dovolenou k moři. Je všeobecně známa a po zprovoznění dálnice taky celkem rychlá a příjemná ( í když jsme přišli o nádherné výhledy při jízdě po Jadranské magistrále ). Rychlost je ale vykoupena nutností uhradit dálniční poplatky, které se platí při výjezdu z dálnice. Platit lze v hotovosti nebo platební kartou na k tomu určených mýtných branách. Můžete si taky zakoupit "krabičku" pro placení bezkontaktním elektronickým systémem, který se sice nedá použít na všech úsecích dálnic ( např v úseku Macelj - Zagreb ), ale je o cca 20% levnější. Výše poplatku činí asi 150Kč/100km.
Přesnou cenu pro jednotlivé úseky na D1 ( ale i jinde) a jednotlivé kategorie vozidel můžete zjistit zde: http://hac.hr/en/pricelist/zagreb-split-dubrovnik-337Jestli se ale rozhoenete nespěchat, je možné jet po vedlejších silnicích - zejména po Jadranské magistrále - bez dálničních poplatků a pozorovat jedinečnou krajinu a život v Chorvatsku.
Můžeme zde - jako ve všech zemích EU - řídít s českým řidičským průkazem. Sebou si musíte vzít i zelenou kartu a malý technický průkaz. Také dopravní značení a základní dopravní předpisy jsou podobné těm Českým, ale jejich nedodržení Vás zřejmě na pokutách přijde dráž.
Praktické informace o dopravních předpisech v Chorvatsku: http://www.ibesip.cz/chorvatskoNavštívit Chorvatsko stojí za tu dlouhou cestu a to určitě nejenom v létě k moři. Chorvatsko, i když je jednou z menších zemí v Evropě Vám poskytne spoustu dalších zajímavých a turisticky atraktivních míst. Mezi místa na které by jste rozhodně neměli zapomenout patří:
Trasu z místa bydliště, ale i trasu Chorvatskem si můžete pohodlně naplánovat doma pomocí některého z vyhledávačů tras. Je jich hodně, ale podle našeho názoru si lze vybrat některý ze čtyř níže uvedených:
- Mapy Seznam: https://mapy.cz Je trochu nepřehledný, kromě vyhledání nejrychlejší a nejkratší trasy již toho víc neumí, je ale česky.
- Via Michelin: http://www.viamichelin.com Umí pět druhů tras (včetně objevitelské) a nabídne i cenu pohon. hmot a ceny mýta, není ale česky.
- Mapy Google: https://www.google.cz/maps Nabídne jen dvě trasy, je ale uživatelsky příjemný a taky český.
-
Rome2rio: http://www.rome2rio.com Nabídne srovnání různých dopravních prostředků, včetně cen ale nečesky.
-
Dubrovník
Dubrovník je přístavní město ležící na jihu Dalmacie. Je centrem Dubrovnicko-neretvanské župy, která je téměř celá oddělena od zbytku Chorvatska úzkým pruhem území Bosny a Hercegoviny.V historickém Dubrovníku - kde žije jen cca 5 000 obyvatel - najdeme hlavní ulici Stradun, mnoho úzkých kouzelných uliček a taky kolosální historické hradby, které obepínají celé město a jsou téměř 2 km dlouhé a přes 20 m vysoké. Za poplatek se po nich můžete procházet a obdivovat malebné kamenné domky a také Dubrovnické střechy. Pokud se ovšem někdo projde historickým centrem v plavkách či bez vrchní části oděvu, dostane pokutu.Kromě městských hradeb a s nimi spojeného opevnění můžeme obdivovat rovněž kostely a kláštery ( např. Dubrovačka katedrala nebo Crkva sv. Vlaha ), paláce, zámky i další slavné budovy. I proto byl Dubrovník v roce 1979 zařazen na seznam kulturního dědictví UNESCO.Přijedete-li do Dubrovníku v létě od 10.7. do 25.8., můžete se zúčastnit dubrovnického letního festivalu na kterém účinkují místní, ale i zahraniční orchastry, sólisté i soubory.Vstupní branou z moře do Dubrovníku je přístav Gruz ( Luka Gruž ), který byl kompletně zrekonstruovaný pro potřeby turistů.
Projděte se po ulici Stradun ve starém městě: https://www.google.com/mapsOficiální stránky města Dubrovník: www.dubrovnik.hrGalerie -
Plitvická jezera
Národní park Plitvická jezera ( Nacionalni park Plitvička jezera ) je nejznámější Chorvatský národní park. Rozprostírá se v zalesněné horské oblasti a tvoří ho šestnáct jezer různých velikostí, které naplňuje křišťálově čistá voda. Tato jezera, do kterých přitéká voda z mnoha řek a potoků jsou propojena soupravou kaskád a vodopádů.V roce 1979 byl národní park zařazen do Světového dědictví UNESCO pro svou jedinečnou flóru i faunu, rozsáhlé lesní plochy, výjimečné jezera, vodopády a jeskyně. Do roku 1958 byl pro turisty nedostupný. Dnes ho navštěvuje přibližně 200 000 turistů ročně.Chcete li si národní park prohlídnout, musíte zaplatit vstupné, které činí od 55 do 180 Kun v závislosti na ročním období. Cena zahrnuje odvoz autobusem k hornímu jezeru ( začátek prohlídky ) a také plavbu lodí po jezeře Kozjak. Skupiny o minimálním počtu 15 lidí si mohou najmout průvodce.Vedle pěší turistiky po několika různě dlouhých trasách, je možné na Plitvických jezerech provozovat další aktivity, jako jsou plavby na lodi, cyklistika a v zimě i lyžování.Projděte se kolem Plitvických jezer: https://www.google.com/maps
Vybrat ubytování si můžete třeba zde: http://www.booking.com/plitviceOficiální stránky národního parku Plitvická jezera: http://www.np-plitvicka-jezera.hr/Galerie -
Vzhledem k velikosti země jsou možnosti ubytování více než bohaté. Například vyhledávač Booking.com nabízí téměř 47 000 možností. Musíte si jenom rozmyslet kde a v jaké cenové kategorii ubytování potřebujete. Také samozřejmě jaký druh stravování preferujete, případně zvolit ubytování bez jídla. Od Vaší volby se pak odvine cena, na kterou bude mít vliv také to, v jakém ročním období přicestujete.
Příklad levného ubytování v Makarské - Apartmán Casa Galleria Rica, cca 650 Kč/pokoj/noc.Příklad luxusního ubytování v Makarské - Hotel Park Makarska, až 10 000 Kč/pokoj/noc.
Pro ty, kteří dávají přednost kempům, nabízíme jejich přehled: https://www.dokempu.cz/kempy/chorvatsko
Na těchto stránkách si můžete kromě jejich popisu a vybavení kemp rezervovat, protože i když je kempů v Chorvatsku hodně, ty nejoblíbenější bývají ve vrcholné sezóně plné.Nejpohodlnější a nejrychlejší způsob zajištění noclehů a pobytů je využití služeb agentur s on-line rezervačním systémem.:
-
Do Chorvatska se dostanete všemi hlavními dopravními prostředky. Nejvyužívanější je ale rozhodně osobní automobil a v menší míře pak letadlo. V rámci Chorvatska se pak můžete přesunovat navíc také taxíkem, vlakem nebo lodí a v městech a rekreačních oblastech pěšky nebo na kole.
Trasu z Prahy do Dubrovníku, včetně cen za různé druhy doprav naleznete zde: http://www.rome2rio.com/s/Prague/Dubrovnik
Letecká doprava mezistátní
Z Prahy se dostanete přímou linkou do Záhřebu, ale i do Dubrovníku ( ČSA nebo Smartwings ). Doba letu je cca 100 minut. Přehled o všech letištích v Chorvatsku získáte zde : http://www.skyscanner.cz/letiste-v-chorvatsko
Nákup letenek je možný u několika internetových prodejců :
Letecká doprava vnitrostátníVnitrostátním dopravcem je prakticky jen společnost CROATIA AIRLINES. Vnitrostátní let může být časově zajímavý snad jen ze Záhřebu do Dubrovníku, což je vzdušnou čárou cca 450 km.
Doprava vypůjčeným osobním automobilemNa půjčovny aut narazíte v Chorvatsku na mnoha místech a to zejména na pobřeží, ale také ve vnitrozemí. Výběr značek je bohatý, včetně těch luxusních. Minimální věk řidiče je 21 let a obvykle se vyžaduje i rok řidičské praxe. Ostatní podmínky zapůjčení i ceny se mohou u jednotlivých půjčoven lišit a tak je vhodné se informovat předem nebo použít internetovou rezervaci.
Internetová rezervace :
Autobusová doprava (a MHD)
- Onlinebus: http://www.onlinebus.cz/
- Eurolines: https://elines.cz/cz/ ( jen do Záhřebu )
- IDOS: http://jizdnirady.idnes.cz/autobusy
Množství autobusů a linek zajišťujících dopravu autobusy v rámci Chorvatska je relativně velké a to zejména v turistických oblastech. Spoje většinou navazují na trajekty. Informace o trasách a jízdních řádech je nejlépe zjistit až na místě u turistických kanceláří nebo přímo u dopravců.
Železniční doprava
Vlaková síť v Chorvatsku spojuje všechna větší chorvatská města kromě Dubrovníku. Nyní je zrekonstruována na rychlost 160 km/hod, což umožňuje výrazné zrychlení dojezdových časů ( např. Split - Záhřeb za 5,5 hodin ) a taky se zlepšilo jízdní pohodlí. Chorvatsko má přímé mezinárodní spojení s Rakouskem, Švýcarskem, Německem, Maďarskem a Slovinskem.
Železniční dopravu provozují Chorvatské železnice (HZ), založené v roce 1990. Na jejich stránkách pro osobní dopravu můžete zjistit trasy vlaků a také jízdní řády: http://www.hzpp.hr/en. Stránky ale nenabízejí on-line rezervační systém. Obecně je možné konstatovat, že autobusy nabízejí více a levnější možnosti při cestování Chorvatskem.
Pokud se rozhodnete cestovat do Chorvatska vlakem je nutné počítat většinou s minimálně dvěma přestupy ( Vídeň nebo Budapešť ). Vyhledat si odpovídající spoje můžete zde: http://jizdnirady.idnes.cz/vlaky/spojeni/
České dráhy zajišťují i přímé spojení se Splitem: https://www.cd.cz/mezinarodni-cestovani/chorvatsko
Taxi doprava
Taxíky najdete ve větších městech a v rekreačních oblastech. V Záhřebu je nejvíce označených stanovišť. Vozidla mají mít taxametry a při nástupní sazbě asi 90 Kč uhradíte dále cca 26 Kč/km. Příplatek 20% se účtuje za jízdu v noci a o sobotách a nedělích.
Taxi si můžete objednat i na internetu (česky) na stránkách: https://croatia-taxi.hr/cs
Lodní doprava
Vzhledem k ploze země a tvaru jejího pobřeží, je lodní doprava v Chorvatsku velmi rozšířena. Převážnou část linek zajišťuje společnost Jadrolinija. Můžete použít lodní linky (bez možnosti přepravy automobilu) nebo trajekty a vzít si své auto sebou. Lodní linky spojují jednotlivá místa na pobřeží a také pobřeží s chorvatskými ostrovy a pobřeží Chorvatska s městy v Itálii.
Společnost Jadrolinija umožňuje na svých stránkách rezervovat cestu lodí a to včetně cest ze Zadaru Splitu a Hvaru do Ancony v Itálii nebo z Dubrovníku do Bari v Itálii ): http://www.jadrolinija.hr
se Společností Venezialines se pak můžete podívat z letovisek na poloostrově Istrie do Benátek: http://www.venezialines.com/ . Cesta trvá asi 2,5 hodiny, protože pojedete rychlým katamaránem.
-
První hodiny a dny po návratu domů mohou být obtížné, ale krásné. Jsme opět doma, plni zážitků a dojmů... Většinou je zapotřebí "znovunastavit" domácí čas, odpočinout si po cestě, vybalit, vyprat a dostat se opět do pracovního režimu. Proto je dobré postupovat podle níže uvedených doporučení.
S klidným návratem bychom měli počítat už před odjezdem. Naplánujte si raději dovolenou delší o jeden den, který lze využít právě na aklimatizaci a vyřízení nutných činností spojených s příjezdem domů. Pomůže také, že jste si uklidili již před odjezdem a vrátíte se do čistoty a pořádku.
Až doženete spánek a navštívíte obchod s potravinami, nezapomeňte také věnovat pozornost svému zdraví. Zvlášť pokud se necítíte příliš dobře. Nejčastější při návratu jsou střevní potíže, horečka nebo kožní vyrážky. Ale i pokud nemáte žádné nežádoucí problémy, měli byste navštívit svého praktického lékaře nebo lékaře cestovní medicíny.
Hned jak budete mít chvilku času, vytvořte si seznam všeho, co jste měli na cestě sebou, ale nenosili jste to nebo nepoužívali. Nechte tento seznam ve Vašem kufru, takže to bude první věc kterou uvidíte, když budete přemýšlet, co zabalit pro příští cestu.A hlavně - podělte se o své vzpomínky. Své zážitky zhmotněte a nechejte si vytisknout fotografie, kalendáře, fotoknihy nebo fotoobrazy z Vašich cest. Vaše vytištěné příběhy budete mít vždy po ruce, když si budete chtít své cesty připomenout nebo se pochlubit rodině a přátelům.
Některé z firem, které pro Vás tiskové služby zajistí představujeme níže:
A pak už nezbývá než začít plánovat další cestu !!! A tyto stránky ať jsou Vám inspirací...
-
Padesátdevět doporučení, na co nezapomenout před cestou.
Existují průzkumy, které uvádějí, že díky cestovní horečce mnoho lidí zapomene před odjezdem i na základní úkony, jako je např. odpojit domácí spotřebiče ze zásuvek, zamknout dům, zaopatřit svá domácí zvířata a pod.
Nestaňte se jedním z nich.
Určitě si nepřejete v průběhu Vaší cesty zjistit, že jste podcenili její přípravu a máte problém, který na místě jen velmi těžce vyřešíte. Proto je dobré, si před odjezdem pečlivě zkontrolovat následující doporučení a zajistit si tak hladký průběh své dovolené.(Samozřejmě, budete-li cestovat například na tři dny na Slovensko, všechna doporučení určitě nevyužijete - vždy bude záležet na charakteru Vaší cesty a Vašem individuálním posouzení.)
Zabezpečení domova po dobu Vaší cesty
-
Jakmile budete znát přesné datum cesty, zajistěte si hlídání Vašeho domácího mazlíčka a obraťte se na chovatelskou stanici, psí hotel nebo samozřejmě na příbuzné či známé. V současné době již existuje mnoho zařízení, která se o Vaše psy nebo kočky postarají, jako je například:
-
Připravte rostliny na svou dovolenou. Nejspolehlivější způsob je poprosit o péči někoho z rodiny nebo dobrých známých. Chystáte-li se vyrazit na delší dobu než týden, je tento způsob jediný možný, neboť všechny rostliny takovou dobu téměř určitě nepřežijí. Při kratší nepřítomnosti je ovšem možné zmenšit riziko uhynutí několika technickými opatřeními, jako je např. přestěhování z dosahu přímého světla do tmavšího a chladnějšího prostředí, bohaté zalití bezprostředně před odjezdem, použití samozávlahových zařízení - knotů, truhlíků a pod. nebo zvýšení vlhkosti v místnosti odpařovací nádobou. Podrobnější informace naleznete třeba v článku http://abecedazahrady.dama.cz/clanek/pripravte-rostliny-na-svou-dovolenou.
-
Před odjezdem prověřte, že máte zavřena všechna okna a při odchodu nezapomeňte zamknout vstupní dveře. Nezatahujte žaluzie a záclony, protože jinak vzbudíte dojem, že nejste doma a přilákáte tak nezvané hosty. Proto taky nezapomeňte pověšené prádlo na balkoně.
-
Požádejte sousedy, známé nebo příbuzné aby občas vybrali Vaší poštu. Nebo si před odjezdem na poště vyřiďte průkazku příjemce. Ta opravňuje pověřené osoby k převzetí doporučené pošty na Vaše jméno (mimo zásilky do vlastních rukou). Je také možné přesměrovat Vaši poštu na náhradní adresu.
-
Domácí spotřebiče si rovněž zaslouží pozornost. Můžete snížit náklady na Vaší dovolenou tím, že je vypnete ze zásuvky. Nebudou spotřebovávt energii a také je ochráníte před případným zásahem bleskem. I spotřebiče v pohotovostním režimu stále spotřebovávají energii. Je vhodné rovněž uzavřít přívod vody a plynu, protože případná havarie způsobí mnoho problémů.
-
Snižte nebo zvyšte (podle ročního období a bydliště) požadovanou teplotu na Vašem termostatu pro vytápění.
-
Snižte požadovanou teplotu na Vašem ohřívači užitové vody.
-
Zkontrolujte si, zda máte zaplaceny všechny účty, které budou mít splatnost během Vaší nepřítomnosti a nechcete, nebo nemůžete je platit na cestách.
-
Vyprázdněte lednici od rychle se kazících potravin.
-
Dejte náhradní klíče od domu - bytu někomu z Vaší rodiny.
Péče o zdraví
-
Je důležité, zejména před cestami do exotických destinací, navštívit některé z center cestovní medicíny. Zde Vám lékař dopručí nejen potřebná očkování, ale i zdravotnické vybavení na cestu a poradí prevenční kroky. Vzhledem k nutnosti stihnout všechna možná očkování je nutné tuto návštěvu uskutečnit cca 8 týdnů před zahájením cesty. A nenechte si nikým namluvit, že očkování jsou vyhozené peníze.
Podrobnější informace o možnostech očkování se dočtete na stránkách:
-
Jakmile budete znát přesné datum cesty, zajistěte si hlídání Vašeho domácího mazlíčka a obraťte se na chovatelskou stanici, psí hotel nebo samozřejmě na příbuzné či známé. V současné době již existuje mnoho zařízení, která se o Vaše psy nebo kočky postarají, jako je například:
-
Není to snadné sbalit se na cesty zvláště když nemáte představu o tom, co Vás čeká. Pro některé je to dokonce veliký stres. Proto se chceme pokusit následujícími doporučeními tento proces aspoň trochu zjednodušit, i když je jasné, že každý jsme jiný a také každý pojedeme jinam.
Nicméně je zajimavé, že u 95% cestovatelů jsou jejich potřeby velmi podobné, bez ohledu na navštívenou destinaci i délku pobytu.
Níže uvedený seznam by měl svým rozsahem pokrýt většinu potřeb na cesty, i když určitě nemůže pokrýt všechny eventuality a okolnosti.
Není ale naprosto nutné ho celý respektovat, zvláště když jedete třeba na pár dnů navštívit Slovensko. Je dobré si také uvědomit, že v dnešním světě i v těch nejméně rozvinutých zemích seženete vše co budete potřebovat jen s bankovní kartou (za předpokladu, že jsou v bance na této kartě peníze).
A poslední obecná rada zní: Nejšťastnější cestovatel je ten, který má s sebou ta nejlehčí a nejméně objemná zavazadla.
Oblečení
V prvé řadě je třeba, aby Vaše oblečení bylo ve slušné kvalitě, pokud možno víceúčelové a takové, aby jste se v něm cítili dobře a pohodlně. Mělo by být také lehké a málo objemné.
Z hlediska úspory místa si uvědomte, že zdá-li se Vám doma divné nosit jeden kus oblečení dva dny po sobě, na cestách Vám to tak rozhodně nepřijde.
Je dobré také myslet na to, že pokud jedete do zemí s odlišnou kulturou nebo jiným náboženstvím, nebudete si brát sebou trička s nápisem např.: I LOVE USA. V těchto případech je dobré přibalit i oděv zahalující ramena nebo nohy.V posledních desetiletích došlo k velkým inovacím oblečení pro cestovatele. Toto oblečení je méně náchylné k opotřebení i zašpinění a vykazuje i dobré vlastnosti po stránce nasákavosti nebo odvětrání. I když je dražší, rozhodně by se tato investice vyplatí.
Základní typy oblečení představují:- trička s krátkým rukávem (nejlépe z merino vlny), alternativně košile s krátkým rukávem nebo oboje
- trička s dlouhým rukávem (nejlépe z merino vlny), alternativně košile s dlouhým rukávem nebo oboje
- ultra lehká péřová bunda, sbalitelná do velikosti většího pomeranče (i v těch nejteplejších krajích jsou místa a období, kdy je chladno)
- mikro fleecová mikina
- tenká, vodě a větru odolná bunda
- kalhoty, legíny (lehké, rychleschnoucí), s dlouhými, třičtvrtečními nebo krátkými nohavicemi
- sukně, krátké nebo dlouhé
- spodní prádlo - trenýrky, slipy, kalhotky, podprsenky, ponožky
- pokrývka hlavy, rukavice, šála, šátek
Nákupní tipy:
Obuv
Kolik starostí budete mít na cestách bude záležet také na tom, kolik a jakých párů obuvi jste si sebou vzali. Boty si sobě totiž nejsou rovny co do jejich váhy, pohodlí nebo vodovzdornosti. Nejlepším doporučením je vzít si sebou dva páry bot, jeden přímo na nohy a jeden do zavazadla.
K definitivnímu rozhodnutí ale musíte vzít do úvahy charakter Vaší cesty, podnebí cílové destinace a taky aktivity, které budete provozovat.
Doporučuje se kombinovat tyto druhy obuvi:- žabky
- sportovní sandály
- tenisky
- turistické boty
Nákupní tipy:
Zavazadla
Volba zavazadel je pro náš pocit z cestování jednou ze zásadních rozhodnutí. Čím je zavazadlo menší, tím méně zranitelní, šťastnější a svobodnější se budete cítit. Pokud nevěříte, že je možné stlačit objem zavazadla na cca 40 l, budete asi muset absolvovat první cestu s větším zavazadlem. A až si před další cestou vzpomenete, jak jste při jeho zvedání vydávali řev raněného tygra, snad se Vám povede zabalit zavazadlo menší.
Doporučuje se kombinovat tyto základní druhy zavazadel:
- cestovní kufr (na kolečkách) nebo cestovní tašku (na kolečkách) v objemu cca 35 a více litrů
- batoh (případně tašku na ramena)
- malá příruční taška, ledvinka
- bezpečnostní pouzdro na doklady nebo peníze
K zavazadlům existuje celá řada praktických doplňků, na které bychom neměli zapomenout. Jsou to zejména:
- zavazadlové jmenovky
- váhy na zavazadla
- zámky na zavazadla
Nákupní tipy:
Mapy, průvodce a slovníky
Mít sebou na cestách přehlednou mapu nebo průvodce je veliká výhoda a pomoc jak při hledání nějakého místa a trasy, tak i při pořizování zápisků z Vaší cesty.
I když si dnes můžete do chytrého telefonu nebo tabletu stáhnout prakticky jakoukoliv mapu, průvodce nebo i slovník, mají stále tradiční papírové podoby své kouzlo a své výhody. Nevyžadují připojení k internetu (nebo nezabírají místo v paměti) a nespotřebovávají baterie. Navíc jsou rychleji při ruce a jsou mnohdy přehlednější a podrobnější. A také Vám pak mapy a průvodce budou Vaší cestu neustále připomínat.
Neméně jistě využijete třeba i jen základní slovník, který Vám umožní m.j. navázat kontakty nebo komunikovat při krizových situacích.
Nákupní tipy:
Záznamová technika a ostatní elektronika
Záznamová technika a další elektronika patří v dnešní době k tomu zásadnímu vybavení, na které by jste neměli zapomenout. Umožní Vám zachytit skvělé okamžiky z Vaší cesty a podělit se pak o ně s přáteli. Umožní Vám také (pokud si to samozřejmě přejete), být v průběhu Vaší cesty ve spojení se světem.
Pamatujte ale na to, že čím více těchto zařízení sebou vezmete, tím více budete mít starostí s jejich bezpečím a s udržováním jejich provozu. Jejich váha a objem je také nezanedbatelná okolnost.
Některá zařízení mohou být použita pro více funkcí a nahradit tak zařízení jiná, i když ne vždy ve stejné kvalitě a se stejným pohodlím.
Základní elektronická zařízení:- mobilní telefon - smartphone
- tablet
- přenosný počítač - laptop
- digitální fotoaparát (kompaktní nebo zrcadlovka)
- digitální kamera (klasická nebo tzv. akční GO kamera)
- příslušenství, to jsou náhradní paměťové karty, náhradní baterie, bateriové nabíječky, externí baterie, USB flash disk a propojovací kabely, čistící hadříky a štětečky, selfie hůl
Ostatní elektronická a elektrická zařízení:- elektronická čtečka knih
- zásuvkový adaptér, nejlépe s USB konektorem
- LED svítilna, nejlépe "čelovka"
- sluchátka
Nákupní tipy:
Zdravotnické a hygienické potřeby
Zdravotnické potřeby
Pokud máte v plánu cestování mimo většíměsta (ale raději vždy), je dobré připravit si lékarničku první pomoci. To Vám ušetří případné návštěvy lékaře nebo lékáren a ulehčí nepříjemné situace vznikající při zdravotních problémech.
Co si zabalit?:
- léky, které užíváte na předpis, včetně poznamenaných názvů jejich účinných látek
- léky pro prevenci Malárie, pokud jsou v dané oblasti třeba a rozhodli jste se je užívat
- léky proti průjmu
- léky proti alergii
- léky proti kinetóze
- léky na bolesti nebo horečky
- mírné projímadlo
- léky proti kašli - na vykašlávání
- léky proti překyselení žaludečních šťáv
- antibakteriální masti nebo krémy
- oční kapky
- základní položky první pomoci (náplasti, obvazy, gáza, bandáž, antisepticka, pinzeta, nůžky)
- krém na sluneční spáleniny
- digitální teploměr
- mírné sedativum na podporu spánku
- náhradní injekční stříkačky
Nákupní tipy:
Potřeby pro kempování
Ne každý dává přednost ubytování v kamenných zařízeních. Rád se o dovolené vydá za dobrodružstvím s plátěným přístřeškem, celtou a karimatkou. V dnešní době je na trhu dostatek potřeb pro tyto milovníky kempování.
Nedílnou součástí vybavení pro kempování je také nádobí, případně potřeby na grilování, vařiče, chladící boxy. Vaše kulinářské dovednosti jistě ocení všichni členové výpravy. Kromě nádobí je potřebný také nábytek, různé druhy lamp a svítilen. A pro dokonalou relaxaci také houpací síť případně hamak.
Přibalit můžete také trekové hole pro Vaše procházky přírodou, případně kajak a vodácké potřeby pro Vaše radovánky na vodě....
A Ti z Vás, kteří dávají přednost tichu a samotě, jistě nezapomenou na potřeby pro rybaření.
Nákupní tipy:
Ostatní potřebné věci (vše co se nevešlo do předchozích kapitol)
Aby byl seznam věcí které bychom si měli vzít na cesty úplnější, je třeba se zmínit o následujících potřebách, jejichž "nepřítomnost" by nás někdy mohla mrzet:
- poznámkový blok a psací potřeby
- sluneční brýle
- šicí potřeby - šitíčko
- špunty do uší a oční maska
- uzavíratelné plastové sáčky
- malý cestovní ručník
- láhev na tekutiny nebo termoska
- dalekohled
- nafukovací krční polštářek
- pláštěnka a deštník
- kombinovaný nářaďový nůž
Nákupní tipy: