-
Hledači pravdy nesmí odmítat nové, odvážné aspekty jen proto, že se nehodí do schémat myšlení nebo víry.
(Erich Anton Paul von Döniken)Zhruba od poloviny minulého století se stále častěji objevují poukazy na písemné a věcné nálezy, které ani archeologie nedokázala přesvědčivě vysvětlit. Tradičními schématy nejde dát odpověď na vznik některých stavebních děl, astronomických znalostí nebo technických zařízení u starověkých civilizací. Pohled na tento problém očima preastronautiky ( opakované přistávání kosmických návštěvníků na zemi v minulosti ), může ovšem velkou většinu těchto záhad vysvětlit a pochopit.
Nazca
Nazca je pouštní náhorní plošina, rozprostírající se na ploše cca 500 km². Nachází se zhruba 350 km od hlavního města Peru - Limy. Tato poušť byla ale kolem roků 200 př. n. l. – 800 let n. l. obydlena indiány kultury Nazca. O této kultuře se nedochovaly žádné písemné záznamy a i zánik této civilizace není zcela vyjasněn.
Vyskytuje se zde více než 300 obrazců, tvořených liniemi, které vznikly odstraněním tmavšího vulkanického povrchu. Tyto obrazce jsou rozpoznatelné až při pohledu z letadla.
Obrazce, které znázorňují nejčastěji tvory z živočišné říše ( ptáci, hmyz, ryby, jiná zvířata ale i lidské postavy ) mají rozměry desítek metrů. Jsou zde i geometrické linie ( spirály a pod. ) v délce několika kilometrů. Tyto obrazce byly vytvořeny z nejasných důvodů.
Projděte se v městečku Nazca: https://www.google.com/mapsPři vyhlídkovém letu nad planinou v malém letadle zažijete úchvatnou, tajemnou a podivuhodnou podívanou, na kterou nezapomenete po celý život. Letenka stojí až 70 dolarů na osobu, podle sezóny a délky letu. Nejlíp viditelné jsou linie ráno. Některé cestovní kanceláře zařazují tento let do programu svých zájezdů do Peru.
Individuálně si vyhlídkový let nad planinou můžete rezervovat zde: http://www.nazcaflights.com/nazcalinesNejčastějším vysvětlením původu obrazců je podle archeologů jejich rituální náboženský význam. Měly sloužit ke komunikaci s bohy, případně se má jednat o gigantický astronomický kalendář. Objevila se také teorie, že se jedná o zbytky zavlažovacího systému, ale žádná taková teorie nevysvětluje, proč by obrazce byly nelogicky uspořádané a měly tvary opice nebo pavouka. A hlavně jak mohli indiáni stvořit tak dokonalé tvary zvířat či hmyzu, aniž by je shora viděli. Obrazce totiž nejsou ze země vůbec rozpoznatelné a můžete se po nich procházet, aniž by jste něco o jejich exustenci tušili.
Podle názoru zastánců preastronautiky je jedině možné vysvětlení v tom, že kresby mají spojení s mimozemskými civilizacemi. Tuto hypotézu jako první vyslovil Erich von Däniken. V tomto případě se má jednat buď o pozůstatky výtvorů samotných návštěvníků z kosmu, nebo obrazce měly naopak vzniknout kvůli tomu, aby je přilákaly a navedly na správné místo.
Galerie
-
Hledači pravdy nesmí odmítat nové, odvážné aspekty jen proto, že se nehodí do schémat myšlení nebo víry.
(Erich Anton Paul von Döniken)Zhruba od poloviny minulého století se stále častěji objevují poukazy na písemné a věcné nálezy, které ani archeologie nedokázala přesvědčivě vysvětlit. Tradičními schématy nejde dát odpověď na vznik některých stavebních děl, astronomických znalostí nebo technických zařízení u starověkých civilizací. Pohled na tento problém očima preastronautiky ( opakované přistávání kosmických návštěvníků na zemi v minulosti ), může ovšem velkou většinu těchto záhad vysvětlit a pochopit.
Sacsayhuaman
Sacsayhuaman - Sokolí hnízdo ( 3 560 m. n m. ) je podle Španělů pevnost Inků, ale podle legend Dům slunce. Prý ji stavělo desítky tisíc Indiánů téměř 100 let v patnáctém až šestnáctem století. Podle archeologů je ovšem mnohem starší.
Sacsayhuaman tvoří tři téměř čtyřista metrů dlouhé terasovité hradby, složené z kamenných bloků o hmotnosti až 130 tun. Jednotlivé bloky, které mají rozdílné tvary do sebe přesně zapadají a jsou naprosto bez spar. Kromě těchto hradeb se v místě nacházejí nevysvětlitelné reliéfy a skalní bloky se sochařskou výzdobou i labyrintem dutin, schodů, sedadel a kanálů.
Opravdu se jedná o pomník zřízený z iracionálně náboženských pohnutek? Jak byly obrovské kamenné bloky v době bez strojů přepravovány a opracovávány tak, aby do sebe zapadali na milimetr přesně?
Virtuální prohlídka : Google maps, street View
-
Peruánské území bylo domovem dávných kultur od civilizace Norte Chico až po inckou říši. Španělé si podmanili tuto oblast v 16. století. Myšlenky na politickou autonomi pak vyústili k vyhlášení nezávislosti v roce 1821.
Peru je prezidentská reprezentativní demokratická republika s pluralitním systémem. Podle současné ústavy je prezident republiky hlava státu a vlády. Je rozděleno do 25 regionů a provincie Limy.
Ekonomiku Peru táhnou hlavně služby, zpracovatelský průmysl a těžební průmysl. Peru vyváží hlavně měď, zlato, zinek, textil a rybí moučku.
V Peru je žije přibližně 28 milionů obyvatel různých národností, včetně původních obyvatel Peru, Evropanů, Afričanů a Asiatů. Tato směs kulturních tradic má za důsledek velkou rozmanitost v oblastech umění, literatury, hudby i kuchyně.
Země hraničí s Ekvádorem a Kolumbií na severu, Brazilií na východě, Bolívii na jihovýchodě, Chile na jihu a Tichým oceánem na západě. Geograficky je země rozdělena na tři oblasti. Pobřeží na západě je úzké území z velké části suché s výjimkou údolí vytvořených sezónními řekami. Vrchovina je oblast v Andách a zahrnuje plošinu Altiplano, jakož i nejvyšší vrchol země Huascarán. Třetí oblastí je džungle, se širokou rozlohou v rovinatém terénu na kterém se nachází amazonskéhý deštný prales.
Tropická šířka, horská pásma, variabilní topografie a výskyt dvou mořských proudů způdobují, že v Peru je velká různorodost klimatických podmínek. Pobřežní oblast má mírné teploty, nízké srážky a vysokou vlhkost. V horských oblastech je v létě častý déšť. Teplota a vlhkost snižují v závislosti na nadmořské výšce až po zmrzlé vrcholky And. Peruánská Amazonie se vyznačuje silnými dešti a vysokými teplotami, s výjimkou její nejjižnější část, která má chladné zimy a sezónní srážky.
Odkazy :
- Wikipedie - Peru: https://cs.wikipedia.org/wiki/Peru
- Ministerstvo zahraničních věcí - Peru: http://www.mzv.cz/peru
- Portál o vládě Peru: http://www.peru.travel/government
-
Inkové
Incká říše ( Tawantinsuyu neboli Čtyři země ) byl státní útvar v Jižní Americe s jádrem v dnešním Peru. Rozkládala se v hornatých andských oblastech a byla to největší indiánská říše amerického kontinentu. V prvopočátku bylo území omezeno na "pupek světa", město Cusco. Postupně bylo území devíti vládnoucími Inky zvětšováno ta, že v době vrcholného rozkvětu se Incká říše táhla od jižní Kolumbie až po střední Chile a od Tichého oceánu až po amazonskou džungli.Inkové byli výborní stavitelé. Ještě dnes si můžeme prohlédnout jejich města, chrámy, zemědělské terasy, mosty a také silnice. Všechny tyto stavby jsou rozesety na horských svazích i na náhorních plošinách. Nejznámějším dílem Inků je bezesporu město Machu Picchu.Projděte se kolem katedrály v centru Incké říše - Cuscu.: https://www.google.com/maps
Náboženství Inků bylo spojením jejich vlastního, s náboženstvími podmaněných národů. Vůdce Inků vykonával božskou moc a právo. Z antropologických nálezů je zřejmé, že na relativně vysoké úrovni bylo lékařství. Inkové uctívali lístky koky jako posvátné a magické. Používali je k utišení hladu a bolesti, v léčitelství nebo jako umrtvení při operacích.
Incká říše zanikla pod náporem Španělů, vedených Franciskem Pizarrem. Ti nejdříve instalovali vládce Manca Incy Yupanquiho. Stejně ale v roce 1536 dobyli Cuzco a říši Inků prohlásili kolonií Španělska. V roce 1572 byl zajat a popraven poslední incký vládce Túpac Amaru, čímž Incká říše zcela zanikla. Zbylé obyvatelstvo bylo silně decimováno i vlivem epidemií neštovic a tyfu.
Se zbylými památkami se seznámite prakticky na všech zájezdech pořádaných cestovními kancelářemi. Zejména prohlídka Cusca Vám utkví v paměti na celý život.
Při individuálních cestách je možno využít nabídek místních cestovních kanceláří, např.: http://www.inkanatura.com -
Měna
Sol (množné číslo soles) je zákonné platidlo. Do oběhu byl uveden 1. července 1991, kdy nahradil doposud používanou měnu Inti, která byla ve velké inflaci. Směnný kurs těchto měn byl 1 Nuevo Sol = 1 000 000 Inti. V prosinci 2015 bylo z názvu odstraněno slovo „nuevo“.
Víza a další dokumentyPůvodní délka povoleného bezvízového pobytu v Peru byla 90 dnů, od června 2008 došlo ke zvýšení až na 183 dnů (6 měsíců). Neexistuje omezení pro počet vstupů. Bezvízový pobyt nelze prodloužit.
V případě cest do Peru za jiným než turistickým účelem platí pro občany ČR povinnost obstarat si vízum na velvyslanectví Peru v Praze.
Úplná informace na: http://www.mzv.cz/jnp/cz/visa
Celní a devizové předpisyV Peru platí obvyklá dovozní omezení pro cestovatele s tím, že je zakázáno dovážet potraviny v surovém stavu, čerstvé ovoce a zeleninu, více než 20 krabiček cigaret a 3 litry alkoholických nápojů. Povinná směna valut či deviz neexistuje. Kromě národní měny tzv. Nuevo Sol (PEN) je v zemi běžným platidlem americký dolar (USD).
Úplná informace na: http://www.mzv.cz/dutyKontaktní český úřad: http://www.mzv.cz/kontaktni_cesky_urad
Aktuální informace pro vstup a pobyt: http://www.mzv.cz/cestovaniBankovky
-
Cestovní kanceláře naplní Vaše sny. Pokud si zakoupíte jejich služby, zajistíte si veškerý servis a pohodlí. Spolehlivé a kvalitní cestovní kanceláře Vám přinesou zejména tyto výhody:
- Úsporu času a komplikací proti individuálně zajišťované cestě.
- Spolehlivou dopravu na místo i zpět, včetně přesunů v případě poznávacích zájezdů. Česky mluvícího průvodce.
- Pomoc v jakýchkoliv nesnázích během celé doby trvání Vaší cesty.
- Možnost reklamace případných nekvalitních služeb.
- Odstranění rizika případných dodatečných nákladů.
-
V mnoha případech - vzhledem k objemu poptávaných kapacit - lepší cenu než při individuálním zajišťování.
Zájezdy do Peru pořádá mnoho českých cestovních kanceláří. Jsou vzhledem k vysoké atraktivitě a bezpečnosti této země vysoce oblíbené. K nejzajímavějším destinacím patří zejména Machu Pitchu, Lima, Cusco, Sacsayhuamán, planina Nazca a mnohé jiné.
Cestovní kanceláře pořádající zájezdy do Peru :
-
V Peru nabízí internetové vyhledávače cca 4 000 možností ubytování. Vyberete z množství nabídek a to v různých cenových hladinách. Levné ubytování seženete v ceně od cca 200 Kč za dvoulůžkový pokoj. Ceny také záleží na vybavení pokoje, úrovni ubytování a také zda cestujete v turistické sezóně nebo mimo ni.
Příklad levného ubytování v Limě - Hostal Jovita, 350 Kč/pokoj/noc.Příklad luxusního ubytování v Limě - Belmond Miraflores Park, až 17 000 Kč/pokoj/noc.
Nejpohodlnější a nejrychlejší způsob zajištění noclehů a pobytů je využití služeb agentur s on-line rezervačním systémem.:
-
Do Peru budeme určitě cestovat letadlem. V rámci Peru se pak můžete přesouvat všemi známými druhy přepravních prostředků, včetně autobusu, vlaku, automobilu a po městech i taxíky.
Trasu z Prahy do Limy, včetně orientačních cen naleznete zde: https://www.rome2rio.com/s/Prague/LimaLetecká doprava mezistátní
Přímé letecké spojení z Prahy do Peru neexistuje. Z Prahy ale i z Vídně musíte počítat s minimálně jedním přestupem ( např. s KLM v Amsterdamu nebo s Air France v Paříži a dobou letu minimálně 16 hodin ). Přehled o všech letištích v Peru získáte zde: https://www.skyscanner.cz/letiste-v-peru
Nákup letenek je možný u několika internetových prodejců :
Nákup letenek je možný u několika internetových prodejců :
Letecká doprava vnitrostátníNa delší vzdálenosti je v Peru rozumné použít leteckou dopravu. Ceny letenek jsou přijatelné. Lety provozuje několik leteckých společností, z nichž mezi nejvýznamější patří :
Doprava vypůjčeným osobním automobilem
Půjčoven aut je v Peru relativní dostatek ( zvláště ve velkých městech ) a ceny jsou výhodné. Musíme si dát pozor na nízkou kvalitu komunikací a pro nás víceméně chaotickou a silnou dopravu. Ceny se liší podle místa vypůjčení a jednotlivých půjčoven. Pokud znáte přesný termín vyzvednutí a vrácení je lepší objednat si auto předem přes internet, kdy budou ceny asi nižší a auto podle vlastního výběru by mělo být připravené. Při rezervaci ať už na místě nebo předem si musíme dát pozor zejména na druh pojištění ( nejlepší i když dražší je plné pojištění ), případnou nutnost vrácení auta s plnou nádrží a taky věk řidiče.
Internetová rezervace :
Autobusová doprava- Machu Picchu - Cusco - Puno. Tato trať nabízí cestujícím unikátní cestovatelské zážitky a přibližuje jim dvě nejoblíbenější destinace v Peru, tedy Machu Picchu a jezero Titicaca u Puna. Webové stránky železnice s možností nákupu jízdenky: http://www.perurail.com
- Lima - Huancayo. Během cesty 12-ti hodinové cesty vlak ujede 346 km, projede 58 mostů a 69 tunelů. Vlak pa dosáhne druhého nejvyššího nádraží na světě v nadmořské výšce 4781 m n.m. Webové stránky zde: https://www.ferrocarrilcentral.com.pe, nebo možná lépe zde ( i jiné železniční tratě ): http://railsouthamerica.com/train-ride-lima-huancayo
Taxi dopravaPeruanské taxíky se vyskytují ve všech možných tvarech a velikostech. Pokud se budete chtít ( nebo muset ) svézt taxíkem, tak je třeba nazapomenout domluvit si cenu předem. Používat by se měly výhradně licencované - označené vozy s úřední nálepkou na čelním skle. Po městě - na kratší trase je taxislužba relativně spolehlivá.
Objednat si taxi můžete např. zde: http://kiwitaxi.com/Peru
-
Proč 14 divů světa?
Existuje seznam sedmi divů světa, unikátních starověkých staveb. Ten dnes známý vznikl zřejmě až v 18. století a vychází z předchozích, od sebe se lišících seznamů, které sestavili např. Filón Byzantský, Pausaniás, Hérodotos, Hyginas a spousta dalších. Seznam obsahuje tyto stavby:
- Egyptské pyramidy v Gíze, Visuté zahrady Semiramidiny, Feidiův Zeus v Olympii. Artemidin chrám v Efesu, Mauzoleum v Halikarnassu, Rhódský kolos a Maják na ostrově Faru.
Vedle tohoto seznamu existuje existuje seznam sedmi nových divů světa, který vznikl hlasováním široké veřejnosti z celého světa v červnu 1977 a který obsahuje tyto stavby:
- Mayské město Chichén Itzá, Socha Krista Spasitele v Riu, Velká čínská zeď, Machu Picchu v Peru, Skalní město v Jordánsku - Petra, Koloseum v Římě a Chrám Tádž Mahal v Indii.
Machu Picchu
Machu Picchu bylo postavené Inky kolem roku 1450 ve výšce 2 430 m n.m. Jeho vznik a trvání je datováno do období dvou velkých inckých panovníků, Pachacutec Inca Yupanqui (1438-1471) a Tupac Inca Yupanqui (1472-1493). Bylo opuštěné jen něco málo přes 100 let později, v roce 1572.
Machu Picchu bylo postaveno v klasicistním stylu Inka, s leštěným kamennými zdmi. Ačkoli leží jen asi 80 kilometrů od hlavního města Inků Cusca, španělé ho nikdy nenašli. Až v roce 1911 na něho přivedl pozornost americký historik Hiram Bingham. Jeho tři primární struktury tvoří tzv. Inti Watana (rituální kámen), chrám slunce a místnost tří oken.
Od roku 1976 byla většina budov rekonstruována a rekonstrukce dále pokračuje. Machu Picchu bylo v roce 1983 zapsáno do seznamu světového dědictví UNESCO.Projděte se po Mach Picchu: https://www.google.com/maps
S autobusem na příjezgné cestě: https://www.google.com/maps
Sférický pohled z hory Huayna Picchu na Machu Picchu a příjezdnou cestu: https://www.google/maps
Už od svého objevu v roce 1911, začal zájem turistů o toto místo prudce vzrůstat, až v roce 2 000 dosáhl počtu cca 400 000. Protože se místní úřady usilovně snaží udržet bezpečnost cestovního ruchu ( výšková nemoc, turistických nehody v důsledků sesuvů půdy, zemětřesení a poranění v souvislosti s rozpadajícími se stavbami ), zavedly v červenci 2011 nová pravidla pro návštěvy Machu Picchu. Počet návštěvníků byl omezen na 2 500 denně a výstup na Huayna Picchu ( horu tyčíce se nad komplexem ) na 400 za den, ve dvou časových úsecích - v 7 a v 10 hodin.Naprostá většina cestovních kanceláří má návštěvu tohoto místa zahrnutou do programů svých zájezdů do Peru. Ty se samozřejmě postarají i o rezervaci návštěvy, takže se nemusíte obávat, že by jste byli " nadlimitním turistou".Individuální návštěvníci si mohou lístek objednat zde: http://ticketmachupicchu.com, za cenu 70 dolarů nebo 83 dolarů ( včetně výstupu na horu Huayna Picchu ).
Galerie: -
Jezero Titicaca
Titicaca je velké a hluboká jezero v Andách na hranicích Peru a Bolívie. Objemem vody ( 893 km3 ) a plochou povrchu ( 8 562 km2 ) je to největší jezero v Jižní Americe. Leží v nadmořské výšce 3 812 metrů nad mořem. Průměrně je hluboké 107 m a dosahuje maximální hloubky 283 m. V jezeře je mnoho ostrovů různých velikostí. Na některých se nachází pozůstatky kultury Inků, např. na Isla del Sol. Nachází se zde také několik desítek obydlených umělých "rákosových" ostrůvků z rostliny totora (botanicky skřípinec), které vytvořili a žijí na nich domorodci z kmene Uru. Chladné prameny a vítr nad jezerem způsobují průměrné povrchové teploty vody ve výši 10 až 14 °C.Projděte se kolem jezera: https://www.google.com/maps
Na jezeře se vyskytují velké populace vodních ptáků, z nichž několik patří do ohrožených druhů. Z dalších obyvatel jezera jsou známy např. nelétavé potápky a hlavně obrovské žáby Vodnice posvátné s latinským názvem Telmatobius culeus. Tato žába je kriticky ohrožená pro její údajně léčebné účinky, poptávce po jejich stehýnkách i poptávce ze strany teraristů.
Titicaca a jeho okolí je cílem mnoha turistů. Pěší turistiku zde můžete provozovat vycházkami podél jezera nebo výstupy na okolní kopce, včetně sopky Cerro Khapia. Nejhezčí je ale asi plavba na ostrov Slunce - Isla del Sol. Navštívit můžete také jedinečné rákosové ostrovy Los Uros, které poskytují svým obyvatelům, lidem z kmene Urů, kompletní zázemí. Budete provádeni po jejich chýších, ochutnáte tradiční pokrmy uvařené nad ohněm a můžete si zakoupit ručně tkané pestrobarevné látky, makety lodiček z rákosu nebo drobné šperky.
Většina cestovních kanceláří Vás na Isla del Sol nebo na ostrovy Los Uros vemou v rámci zájezdu.
Pro individuální cesty je možno návštěvy objednat např. zde: http://titicacaperu.comGalerie
-
První hodiny a dny po návratu domů mohou být obtížné, ale krásné. Jsme opět doma, plni zážitků a dojmů... Většinou je zapotřebí "znovunastavit" domácí čas, odpočinout si po cestě, vybalit, vyprat a dostat se opět do pracovního režimu. Proto je dobré postupovat podle níže uvedených doporučení.
S klidným návratem bychom měli počítat už před odjezdem. Naplánujte si raději dovolenou delší o jeden den, který lze využít právě na aklimatizaci a vyřízení nutných činností spojených s příjezdem domů. Pomůže také, že jste si uklidili již před odjezdem a vrátíte se do čistoty a pořádku.
Až doženete spánek a navštívíte obchod s potravinami, nezapomeňte také věnovat pozornost svému zdraví. Zvlášť pokud se necítíte příliš dobře. Nejčastější při návratu jsou střevní potíže, horečka nebo kožní vyrážky. Ale i pokud nemáte žádné nežádoucí problémy, měli byste navštívit svého praktického lékaře nebo lékaře cestovní medicíny.
Hned jak budete mít chvilku času, vytvořte si seznam všeho, co jste měli na cestě sebou, ale nenosili jste to nebo nepoužívali. Nechte tento seznam ve Vašem kufru, takže to bude první věc kterou uvidíte, když budete přemýšlet, co zabalit pro příští cestu.A hlavně - podělte se o své vzpomínky. Své zážitky zhmotněte a nechejte si vytisknout fotografie, kalendáře, fotoknihy nebo fotoobrazy z Vašich cest. Vaše vytištěné příběhy budete mít vždy po ruce, když si budete chtít své cesty připomenout nebo se pochlubit rodině a přátelům.
Některé z firem, které pro Vás tiskové služby zajistí představujeme níže:
A pak už nezbývá než začít plánovat další cestu !!! A tyto stránky ať jsou Vám inspirací...
-
Padesátdevět doporučení, na co nezapomenout před cestou.
Existují průzkumy, které uvádějí, že díky cestovní horečce mnoho lidí zapomene před odjezdem i na základní úkony, jako je např. odpojit domácí spotřebiče ze zásuvek, zamknout dům, zaopatřit svá domácí zvířata a pod.
Nestaňte se jedním z nich.
Určitě si nepřejete v průběhu Vaší cesty zjistit, že jste podcenili její přípravu a máte problém, který na místě jen velmi těžce vyřešíte. Proto je dobré, si před odjezdem pečlivě zkontrolovat následující doporučení a zajistit si tak hladký průběh své dovolené.(Samozřejmě, budete-li cestovat například na tři dny na Slovensko, všechna doporučení určitě nevyužijete - vždy bude záležet na charakteru Vaší cesty a Vašem individuálním posouzení.)
Zabezpečení domova po dobu Vaší cesty
-
Jakmile budete znát přesné datum cesty, zajistěte si hlídání Vašeho domácího mazlíčka a obraťte se na chovatelskou stanici, psí hotel nebo samozřejmě na příbuzné či známé. V současné době již existuje mnoho zařízení, která se o Vaše psy nebo kočky postarají, jako je například:
-
Připravte rostliny na svou dovolenou. Nejspolehlivější způsob je poprosit o péči někoho z rodiny nebo dobrých známých. Chystáte-li se vyrazit na delší dobu než týden, je tento způsob jediný možný, neboť všechny rostliny takovou dobu téměř určitě nepřežijí. Při kratší nepřítomnosti je ovšem možné zmenšit riziko uhynutí několika technickými opatřeními, jako je např. přestěhování z dosahu přímého světla do tmavšího a chladnějšího prostředí, bohaté zalití bezprostředně před odjezdem, použití samozávlahových zařízení - knotů, truhlíků a pod. nebo zvýšení vlhkosti v místnosti odpařovací nádobou. Podrobnější informace naleznete třeba v článku http://abecedazahrady.dama.cz/clanek/pripravte-rostliny-na-svou-dovolenou.
-
Před odjezdem prověřte, že máte zavřena všechna okna a při odchodu nezapomeňte zamknout vstupní dveře. Nezatahujte žaluzie a záclony, protože jinak vzbudíte dojem, že nejste doma a přilákáte tak nezvané hosty. Proto taky nezapomeňte pověšené prádlo na balkoně.
-
Požádejte sousedy, známé nebo příbuzné aby občas vybrali Vaší poštu. Nebo si před odjezdem na poště vyřiďte průkazku příjemce. Ta opravňuje pověřené osoby k převzetí doporučené pošty na Vaše jméno (mimo zásilky do vlastních rukou). Je také možné přesměrovat Vaši poštu na náhradní adresu.
-
Domácí spotřebiče si rovněž zaslouží pozornost. Můžete snížit náklady na Vaší dovolenou tím, že je vypnete ze zásuvky. Nebudou spotřebovávt energii a také je ochráníte před případným zásahem bleskem. I spotřebiče v pohotovostním režimu stále spotřebovávají energii. Je vhodné rovněž uzavřít přívod vody a plynu, protože případná havarie způsobí mnoho problémů.
-
Snižte nebo zvyšte (podle ročního období a bydliště) požadovanou teplotu na Vašem termostatu pro vytápění.
-
Snižte požadovanou teplotu na Vašem ohřívači užitové vody.
-
Zkontrolujte si, zda máte zaplaceny všechny účty, které budou mít splatnost během Vaší nepřítomnosti a nechcete, nebo nemůžete je platit na cestách.
-
Vyprázdněte lednici od rychle se kazících potravin.
-
Dejte náhradní klíče od domu - bytu někomu z Vaší rodiny.
Péče o zdraví
-
Je důležité, zejména před cestami do exotických destinací, navštívit některé z center cestovní medicíny. Zde Vám lékař dopručí nejen potřebná očkování, ale i zdravotnické vybavení na cestu a poradí prevenční kroky. Vzhledem k nutnosti stihnout všechna možná očkování je nutné tuto návštěvu uskutečnit cca 8 týdnů před zahájením cesty. A nenechte si nikým namluvit, že očkování jsou vyhozené peníze.
Podrobnější informace o možnostech očkování se dočtete na stránkách:
-
Jakmile budete znát přesné datum cesty, zajistěte si hlídání Vašeho domácího mazlíčka a obraťte se na chovatelskou stanici, psí hotel nebo samozřejmě na příbuzné či známé. V současné době již existuje mnoho zařízení, která se o Vaše psy nebo kočky postarají, jako je například:
-
Není to snadné sbalit se na cesty zvláště když nemáte představu o tom, co Vás čeká. Pro některé je to dokonce veliký stres. Proto se chceme pokusit následujícími doporučeními tento proces aspoň trochu zjednodušit, i když je jasné, že každý jsme jiný a také každý pojedeme jinam.
Nicméně je zajimavé, že u 95% cestovatelů jsou jejich potřeby velmi podobné, bez ohledu na navštívenou destinaci i délku pobytu.
Níže uvedený seznam by měl svým rozsahem pokrýt většinu potřeb na cesty, i když určitě nemůže pokrýt všechny eventuality a okolnosti.
Není ale naprosto nutné ho celý respektovat, zvláště když jedete třeba na pár dnů navštívit Slovensko. Je dobré si také uvědomit, že v dnešním světě i v těch nejméně rozvinutých zemích seženete vše co budete potřebovat jen s bankovní kartou (za předpokladu, že jsou v bance na této kartě peníze).
A poslední obecná rada zní: Nejšťastnější cestovatel je ten, který má s sebou ta nejlehčí a nejméně objemná zavazadla.
Oblečení
V prvé řadě je třeba, aby Vaše oblečení bylo ve slušné kvalitě, pokud možno víceúčelové a takové, aby jste se v něm cítili dobře a pohodlně. Mělo by být také lehké a málo objemné.
Z hlediska úspory místa si uvědomte, že zdá-li se Vám doma divné nosit jeden kus oblečení dva dny po sobě, na cestách Vám to tak rozhodně nepřijde.
Je dobré také myslet na to, že pokud jedete do zemí s odlišnou kulturou nebo jiným náboženstvím, nebudete si brát sebou trička s nápisem např.: I LOVE USA. V těchto případech je dobré přibalit i oděv zahalující ramena nebo nohy.V posledních desetiletích došlo k velkým inovacím oblečení pro cestovatele. Toto oblečení je méně náchylné k opotřebení i zašpinění a vykazuje i dobré vlastnosti po stránce nasákavosti nebo odvětrání. I když je dražší, rozhodně by se tato investice vyplatí.
Základní typy oblečení představují:- trička s krátkým rukávem (nejlépe z merino vlny), alternativně košile s krátkým rukávem nebo oboje
- trička s dlouhým rukávem (nejlépe z merino vlny), alternativně košile s dlouhým rukávem nebo oboje
- ultra lehká péřová bunda, sbalitelná do velikosti většího pomeranče (i v těch nejteplejších krajích jsou místa a období, kdy je chladno)
- mikro fleecová mikina
- tenká, vodě a větru odolná bunda
- kalhoty, legíny (lehké, rychleschnoucí), s dlouhými, třičtvrtečními nebo krátkými nohavicemi
- sukně, krátké nebo dlouhé
- spodní prádlo - trenýrky, slipy, kalhotky, podprsenky, ponožky
- pokrývka hlavy, rukavice, šála, šátek
Nákupní tipy:
Obuv
Kolik starostí budete mít na cestách bude záležet také na tom, kolik a jakých párů obuvi jste si sebou vzali. Boty si sobě totiž nejsou rovny co do jejich váhy, pohodlí nebo vodovzdornosti. Nejlepším doporučením je vzít si sebou dva páry bot, jeden přímo na nohy a jeden do zavazadla.
K definitivnímu rozhodnutí ale musíte vzít do úvahy charakter Vaší cesty, podnebí cílové destinace a taky aktivity, které budete provozovat.
Doporučuje se kombinovat tyto druhy obuvi:- žabky
- sportovní sandály
- tenisky
- turistické boty
Nákupní tipy:
Zavazadla
Volba zavazadel je pro náš pocit z cestování jednou ze zásadních rozhodnutí. Čím je zavazadlo menší, tím méně zranitelní, šťastnější a svobodnější se budete cítit. Pokud nevěříte, že je možné stlačit objem zavazadla na cca 40 l, budete asi muset absolvovat první cestu s větším zavazadlem. A až si před další cestou vzpomenete, jak jste při jeho zvedání vydávali řev raněného tygra, snad se Vám povede zabalit zavazadlo menší.
Doporučuje se kombinovat tyto základní druhy zavazadel:
- cestovní kufr (na kolečkách) nebo cestovní tašku (na kolečkách) v objemu cca 35 a více litrů
- batoh (případně tašku na ramena)
- malá příruční taška, ledvinka
- bezpečnostní pouzdro na doklady nebo peníze
K zavazadlům existuje celá řada praktických doplňků, na které bychom neměli zapomenout. Jsou to zejména:
- zavazadlové jmenovky
- váhy na zavazadla
- zámky na zavazadla
Nákupní tipy:
Mapy, průvodce a slovníky
Mít sebou na cestách přehlednou mapu nebo průvodce je veliká výhoda a pomoc jak při hledání nějakého místa a trasy, tak i při pořizování zápisků z Vaší cesty.
I když si dnes můžete do chytrého telefonu nebo tabletu stáhnout prakticky jakoukoliv mapu, průvodce nebo i slovník, mají stále tradiční papírové podoby své kouzlo a své výhody. Nevyžadují připojení k internetu (nebo nezabírají místo v paměti) a nespotřebovávají baterie. Navíc jsou rychleji při ruce a jsou mnohdy přehlednější a podrobnější. A také Vám pak mapy a průvodce budou Vaší cestu neustále připomínat.
Neméně jistě využijete třeba i jen základní slovník, který Vám umožní m.j. navázat kontakty nebo komunikovat při krizových situacích.
Nákupní tipy:
Záznamová technika a ostatní elektronika
Záznamová technika a další elektronika patří v dnešní době k tomu zásadnímu vybavení, na které by jste neměli zapomenout. Umožní Vám zachytit skvělé okamžiky z Vaší cesty a podělit se pak o ně s přáteli. Umožní Vám také (pokud si to samozřejmě přejete), být v průběhu Vaší cesty ve spojení se světem.
Pamatujte ale na to, že čím více těchto zařízení sebou vezmete, tím více budete mít starostí s jejich bezpečím a s udržováním jejich provozu. Jejich váha a objem je také nezanedbatelná okolnost.
Některá zařízení mohou být použita pro více funkcí a nahradit tak zařízení jiná, i když ne vždy ve stejné kvalitě a se stejným pohodlím.
Základní elektronická zařízení:- mobilní telefon - smartphone
- tablet
- přenosný počítač - laptop
- digitální fotoaparát (kompaktní nebo zrcadlovka)
- digitální kamera (klasická nebo tzv. akční GO kamera)
- příslušenství, to jsou náhradní paměťové karty, náhradní baterie, bateriové nabíječky, externí baterie, USB flash disk a propojovací kabely, čistící hadříky a štětečky, selfie hůl
Ostatní elektronická a elektrická zařízení:- elektronická čtečka knih
- zásuvkový adaptér, nejlépe s USB konektorem
- LED svítilna, nejlépe "čelovka"
- sluchátka
Nákupní tipy:
Zdravotnické a hygienické potřeby
Zdravotnické potřeby
Pokud máte v plánu cestování mimo většíměsta (ale raději vždy), je dobré připravit si lékarničku první pomoci. To Vám ušetří případné návštěvy lékaře nebo lékáren a ulehčí nepříjemné situace vznikající při zdravotních problémech.
Co si zabalit?:
- léky, které užíváte na předpis, včetně poznamenaných názvů jejich účinných látek
- léky pro prevenci Malárie, pokud jsou v dané oblasti třeba a rozhodli jste se je užívat
- léky proti průjmu
- léky proti alergii
- léky proti kinetóze
- léky na bolesti nebo horečky
- mírné projímadlo
- léky proti kašli - na vykašlávání
- léky proti překyselení žaludečních šťáv
- antibakteriální masti nebo krémy
- oční kapky
- základní položky první pomoci (náplasti, obvazy, gáza, bandáž, antisepticka, pinzeta, nůžky)
- krém na sluneční spáleniny
- digitální teploměr
- mírné sedativum na podporu spánku
- náhradní injekční stříkačky
Nákupní tipy:
Potřeby pro kempování
Ne každý dává přednost ubytování v kamenných zařízeních. Rád se o dovolené vydá za dobrodružstvím s plátěným přístřeškem, celtou a karimatkou. V dnešní době je na trhu dostatek potřeb pro tyto milovníky kempování.
Nedílnou součástí vybavení pro kempování je také nádobí, případně potřeby na grilování, vařiče, chladící boxy. Vaše kulinářské dovednosti jistě ocení všichni členové výpravy. Kromě nádobí je potřebný také nábytek, různé druhy lamp a svítilen. A pro dokonalou relaxaci také houpací síť případně hamak.
Přibalit můžete také trekové hole pro Vaše procházky přírodou, případně kajak a vodácké potřeby pro Vaše radovánky na vodě....
A Ti z Vás, kteří dávají přednost tichu a samotě, jistě nezapomenou na potřeby pro rybaření.
Nákupní tipy:
Ostatní potřebné věci (vše co se nevešlo do předchozích kapitol)
Aby byl seznam věcí které bychom si měli vzít na cesty úplnější, je třeba se zmínit o následujících potřebách, jejichž "nepřítomnost" by nás někdy mohla mrzet:
- poznámkový blok a psací potřeby
- sluneční brýle
- šicí potřeby - šitíčko
- špunty do uší a oční maska
- uzavíratelné plastové sáčky
- malý cestovní ručník
- láhev na tekutiny nebo termoska
- dalekohled
- nafukovací krční polštářek
- pláštěnka a deštník
- kombinovaný nářaďový nůž
Nákupní tipy: