-
Země se nachází na jihovýchodním konci Arabského poloostrova v Perském zálivu, hraničí s Ománem a Saúdskou Arábií. Byla založena v prosinci 1971 a od této chvíle je federací sedmi emirátů (Abu Dhabi, Ajman, Dubaj, Fujairah, Ras al-Khaimah, Sharjah a Umm al-Quwain). Každý emirát je řízen absolutistickým panovníkem a společně tvoří Nejvyšší federální radu. Jeden z monarchů je vybrán jako prezident Spojených arabských emirátů.
Tradičními zdroji obživy bylo pirátství, lov perel, ryb a obchod s kořením. Od nálezu ropy a vzniku první ropné společnosti v roce 1930 však hospodářství doznalo prudké proměny. Díky vývozu ropy od roku 1962 se objevila masivní výstavba a celkové zlepšování úrovně života. SAE se tak staly jedním z nejbohatších států světa.
Mimo pobytu u moře si v Emirátech můžete prohlédnout i historická místa s archeologickými nalezišti, jako jsou oblasti Heritage, Jumeirah, Diving Village, můžete navštívit místa s původní atmosférou (Dejra a Bastákía). Dokonce si můžete objednat prohlídku pouště v terénních vozech nebo s zalyžovat na dunách stejně jako na sjezdovce Ski Dubaj.
Co Vás jistě uchvátí je současná architektura a skvostná stavební díla, na kterých se podíleli lidé téměř z celého světa. Návrhy věhlasných architektů jsou s dokonalou inženýrskou a řemeslnou dovedností proměňovány v úchvatné, někdy až okázalé stavby. Přijeďte a obdivujte.....
Velkou část území zaujímá plochá nížina. Ta je většinou tvořena pouští. Na jihu a západě se vysytují obrovské písečné duny. V pouštních oblastech maleznete oázy, z nichž největší jsou Liwa Oasis a Al Buarimi oáza. Dostatečné zásoby podzemních vod zde umožňují trvalé osídlení a pěstování zemědělských plodin. Většinu pobřeží Emirátů tvoří solné pánve, které se rozšiřují hluboko do vnitrozemí. V Perském zálivu se nachází některé ostrovy patřící SAE. Délka pobřeží SAE zaujímá více než 650 km podél jižních břehů Perského zálivu. Největší přirozený přístav je v Dubaji, ostatní porty byly vytěženy v Abu Dhabi, Sharjah a jinde. Četné ostrovy patřící SAE se nacházejí v Perském zálivu.
Faunu Emirátů reprezentují zejména přmorožec arabský, leopard a samozřejmě mořští živičichové. Flóru zastupují datlové palmy, akáty a eukalypty.
Subtropické podnebí v SAE se vyznačuje horkými léty a teplými zimami. Nejteplejší měsíce jsou červenec a srpen. V tomto období dosáhnou průměrné teploty nad 45°C. V lednu a únoru se pak průměrné minimální teploty pohybují mezi 10 a 14°C. Průměrný roční úhrn srážek v pobřežní oblasti je menší než 120 mm, ale v horských oblastech mohou roční srážky dosáhnout 350 mm. V pobřežní oblasti déšť přichází v krátkých intenzivních nárazech. Mohou se objevit i pískové bouře.
Odkazy:- Wikipedie - Spojené arabské emiráty: https://cs.wikipedia.org/SAE
- Ministerstvo zahraničních věcí - Spojené arabské emiráty: http://www.mzv.cz/jnp/cz/spojene_arabske_emiraty
- Oficiální portál vlády SAE: http://www.government.ae/guest/home
- Oficiální turistický portál - Dubaj: http://www.visitdubai.com/en
-
Měna
Před rokem 1966 používali všechny emiráty rupie - stejně jako v Kataru. Dirham byl představen 19.května 1973. Jeho jméno je odvozeno z řeckého slova drachem, což doslova znamená "hrst".
Víza a další dokumenty
Na základě dohody mezi EU a Spojenými arabskými emiráty o zrušení vízové povinnosti pro krátkodobé pobyty mohou držitelé cestovních, diplomatických i služebních pasů ČR od 7. 5. 2015 pobývat na území SAE bez víza po dobu nejvýše 90 dnů během jakéhokoli období 180 dnů. Dohoda se nevztahuje na osoby cestující za účelem výdělečného pobytu.
Úplná informace: http://www.mzv.cz/vízaCelní a devizové předpisy
Osobní věci podléhají na hranicích celní kontrole. Zakázán je dovoz vepřového masa, pornografie, zbraní, střeliva a jiného vojenského materiálu. Dále pak drog, omamných látek a některých léků. Bezcelně možno dovézt 400 ks cigaret nebo 50 ks doutníků nebo 500 g tabáku, 4 litry alkoholu či 2x24 plechovek piva a dary v hodnotě do 3000 AED (přes letiště Dubaj). V případě dovozu či vývozu finanční hotovosti přesahující hodnotu 10000,- EUR je na hraničních přechodech SAE zákonná povinnost tuto skutečnost přiznat při pasové, bezpečnostní a celní kontrole, a to písemnou formou i ústním oznámením předem a bez vyzvání. Nedodržením této povinnosti se cestující vystavuje riziku trestního stíhání a konfiskace příslušné finanční hotovosti.
Úplná informace: www.mzv.cz/duty.html
Kontaktní český úřad: http://www.mzv.cz/kontaktni_cesky_urad
Aktuální podmínky pro vstup a pobyt: http://www.mzv.cz/cestovani
Bankovky a mince SAE
-
DUBAJ
Je hlavním městem stejnojmenného emirátu a pro rozlišení je též nazýván Dubai City. Je v podstatě pouštním městem s vysoce rozvinutou infrastrukturou. Na Dubaj můžeme použít všechny superlativy: nejvyšší, největší, nejkrásnější, nejrychlejší.....
Dubaj se stále vyvíjí obrovským tempem a to směrem na jih a směrem do vnitrozemí. Vznikají nová finanční, sportovní, obchodní, zábavní, hotelová i nákupní centra a tento rozvoj pokračuje dokonce i do moře, formou umělých ostrovů. Vše je spojeno moderním, rychlým a z velké míry automatizovaným systémem dopravy.
Oficiální webové stránky města: http://www.dubai.ae/en
Mezi nejzajímavější místa v Dubaji patří:
Burdž Al-Arab
Exluzivní hotel ve tvaru plachetnice, vysoký 321 m. Otevřen byl 1. prosince 1999. Rozkládá se na umělém ostrově a s pevninou ho spojuje soukromá cesta. Hodně návštěvníků ovšem přilétá helikopterou. Při jeho stavbě bylo spotřebováno cca 70 000 m3 betonu a 9 000 t oceli.
Burdž Chalífa
Největší budova světa vysoká 828m včetně antény. Otevřena byla 4. ledna 2010 po šesti letech výstavby. Budova je součástí komplexu s názvem Downtown Dubai, zahrnujícího další mrakodrapy, obrovské nákupní středisko Dubai Mall a umělé jezero. V budově se nachází 57 výtahů, které dosahují rychlosti až 65 km/hod.
virtuální prohlídka budovy: https://www.google.com/maps
oficiální stránky budovy: http://www.burjkhalifa.ae/en
Palm Islands (Palmové ostrovy) a souostroví The World (Svět)
Jedná se o umělé ostrovy, vybudované nebo v současné době budované z kamene a písku v objemech přes miliardu m3. Na všech jsou umístěny nebo ještě budou umístěny luxusní hotely, zábavní centra, byty, restaurace, sportovní zařízení a pod. Vlastní Palmové ostrovy jsou tři: Palm Jumeirah (již slavnostně otevřen) a Palm Jebel Ali a Palm Deira, které jsou doposud ve výstavbě. Samostatně se buduje souostroví The World, jehož části jsou uspořádany do tvarů kontinentů.
Prohlédněte si Palm Jumeirah: www.google.com
Plážový klub Nasimi tamtéž: www.google.com
-
Cestovní kanceláře naplní Vaše sny. Pokud si zakoupíte jejich služby, zajistíte si veškerý servis a pohodlí, tedy většinou. Spolehlivé a kvalitní cestovní kanceláře Vám přinesou zejména tyto výhody:
- Úsporu času a komplikací proti individuálně zajišťované cestě.
- Spolehlivou dopravu na místo i zpět, včetně přesunů v případě poznávacích zájezdů. Česky mluvícího průvodce.
- Pomoc v jakýchkoliv nesnázích během celé doby trvání Vaší cesty.
- Možnost reklamace případných nekvalitních služeb.
- Odstranění rizika případných dodatečných nákladů.
-
V mnoha případech - vzhledem k objemu poptávaných kapacit - lepší cenu než při individuálním zajišťování.
Spojená arabské emiráty jsou rozhodně nejnavštěvovanější a nejoblíbenější destinací v oblasti Blízkého východu. A stejně tak je z této země zase nejnavštěvovanější Dubaj, a to zejména kvůli jeho enormní turistické zajímavosti a také kvůli tomu, že není zdaleka tak konzervativní jako ostatní emiráty.
Cestovní kanceláře pořádající zájezdy do SAE :
-
V případě, že si chcete zařídit cestu individuálně, je možné si v Spojených arabských emirátech vybrat z obrovské nabídky ubytování. Ceny se pohybují od 1 000 Kč do 15 000 za noc (2 osoby).
Příklad levného ubytování v Dubaji - Zagy hotel cca 950 Kč/2osoby/noc
Je ovšem k dispozici i BURJ AL ARAB s cenami kolem 80 000 Kč/noc/pokojNejpohodlnější a nejrychlejší způsob zajištění noclehů a pobytů je využití služeb agentur s on-line rezervačním systémem:
-
Do Spojených arabských emirátů se samozřejmě dostanete letecky. Cestovat po Emirátech je možné několika způsoby a to vypůjčeným automobilem, taxíkem, metrem, autobusem nebo i lodí.
Letecká doprava mezistátní
Do SAE létá mnoho leteckých společností, nejběžnější bude asi let s Emirates Airlines. Cílové destinace jsou letiště v Dubaji nebo v Abu Dhabi. Let trvá přibližně šest hodin. Od 1. května 2016 můžete cestovat na palubě A380 během každodenního letu z Prahy do Dubaje.
Nákup letenek je možný u několika internetových prodejců:
Letecká doprava vnitrostátní
Ve všech hlavních městech emirátů existují letište. Odlet je vždy považován za odchod ze země, a to i v případě, že se let uskuteční jen do sousedního emirátu. Vnitrostátní lety zajišťuje nízkonákladová letecká společnost Air Arabia:
Autobusová doprava
Autobusová doprava umožňuje levně cestovat mezi jednotlivými oblastmi, zejména v Dubaji. Zaplatíte cca 20 Kč, v případě delší jízdy pak o něco více. Autobusy jsou klimatizované a čisté. Vzhledem k nižší frekvenci je mnohdy výhodnější zastavit si taxi. Neměli bychom zapomenout, že ženám je vyhrazena přední část autobusu.
Železniční doprava
Železniční dopravu zastupuje ve Spojených arabských emirátech prakticky jen metro v Dubaji. Bylo uvedeno do provozu v září 2009. Dubajské metro jezdí zcela automatizovaně - bez řidičů. Můžete cestovat i "první třídou", ovšem za dvojnásobné jízdné. Ženy a děti mají vyhrazen vždy jeden vagón.
Taxi doprava
Cestování taxíkem je bezpochyby tím nejlepším způsobem dopravy. Taxi si můžete nechat přivolat v recepcích hotelů, nebo si ho zastavit přímo na ulici. Sofistikovaná organizace spousty taxíků na Vás bude čekat až vyjdete s balíčky z nákupních středisek. Taxíky jsou barevně odlišeny podle toho, pro kterou společnost jezdí. Zaplatíte asi 20 Kč jako nástupní taxu a pak cca 12 Kč za 1 km.
Vodní doprava
Nezanedbatelnou a zážitkovou možností dopravy jsou různé loďky a trajekty. V Dubaji jako běžná přeprava fungují menší motorové čluny. Pokud pojedete na výletní lodi, popřípadě trajektem, budete cestovat komfortně, včetně možnosti zajistit si ubytování a stravu.
-
Turistické atrakce
Turisticky atraktivních míst je ve Spojených Arabských Emirátech velké množství. Jsou soustředěny zejména v Dubaji, ale i v Abu Dhabi a žádný turista by si je neměl nechat ujít. Zejména vydáte-li se na dovolenou do SAE s dětmi, které už nebude bavit hraní na pláži nebo u hotelového bazénu, ocení některou z atrakcí. K těm nejzajímavějším a nejnavštěvovanějším patří:
Ski Dubai
Ski Dubaj je krytý lyžařský areál s rozlohou 22 500 m2. Vytváří dojem 85 metrů vysoké hory s pěti svahy s různými spády a obtížnostmi, včetně 400 metrů dlouhé sjezdovky a 90 metrů dlouhé dráhy pro snowboardisty. Teplota: - 4 stupně. Pravděpodobně se Vám to bude zdát divné, ale je tam opravdu chladno a zima. Kromě lyžování a snowboardingu si můžete odpočinout v restauraci, která skýtá výhled na tento "zimní rozmar" uprostřed pouště. Skipass na dvě hodiny je naše doporučení..... Stojí to za vyzkoušení.
Prohlédněte si interiér: www.google.com
Kupte si lístek: http://booking.skidxb.com
Ferrari World
Ferrari World Abu Dhabi je zábavní park se nachází na ostrově Yas v Abu Dhabi. Jedná se o první Ferrari zábavní park, který má rekordní největší konstrukci prostorového rámu. Nachází se zde také světově nejrychlejší horská dráha Formula Rossa. Zrychlení z nuly na 240 km/hod Vás jistě nenechá klidnými. Na 20 atrakcích zažijete Vy i Vyše děti jistě spoustu legrace. Až se vyhladovělé děti vrátí ze závodního okruhu, kde se budou cítit jako praví piloti Formule 1, navštivte některou ze zdejších skvělých italskýchh restaurací. Park byl oficiálně otevřen pro veřejnost dne 4. listopadu 2010 a rozkládá se na ploše 86 000 m2.
Prohlédněte si Interiér (sférické foto): https://www.google.com/maps
Oficiální webové stránky, včetně nákupu lístků: https://ferrariworldabudhabi.com
Dubai Mall
Dubai Mall, nákupní centrum je největší na světě podle celkové plochy. Je zde 1200 obchodů a přibližně 635 prodejců. V roce 2011 to byla nejnavštěvovanější budova na planetě s více než 34 miliónů návštěvníků. I nakupování patří k Dubaji. Především ženy si nesmí nechat ujít tuto jedinečnou příležitost vidět obchody se jmény všech světových značek pod jednou střechou. Množství nabízeného zboží včetně zlatých šperů je nepřeberné..... Po několika hodinách chození a obtěžkáni balíčky, oceníte důmyslně organizovaný systém taxi-dopravy, který Vás odveze zpět do Vašeho hotelového okoje. Je možné, že budete chtít vyzkoušet i jízdu metrem. I sami domorodí obyvatelé rádi nakupují a setkáte se s nimi i zde.
Dubai Mall ale nejsou jen obchody. I muži a děti si zde příjdou na své. Uvnitř se nachází akvárium, luxusní hotel, 22 kinosálů, 120 restaurací a barů, kluziště, zábavný park pro děti SEGA Republic s 15 atrakcemi a je zde také naučný park pro děti KidZania. Pokud pojedete navštívit toto nevšední obchodní centrum metrem, budete mít o zážitek více.
Projděte si interiér: www.google.com
Webové stránky: https://thedubaimall.com
Wild Wadi Water Park
Wild Wadi Water Park. Rozsáhlý aquapark, ležící u Jumeirah Beach Hotelu a mrakodrapu Budrž al-Arab v Dubaji. Disponuje vyhřívanou nebo chlazenou vodou v bazénech, různými tobogány a několika umělými surfovacími stroji. Zejména děti se vydovádí v tomto vodním ráji a věříme, že ani dospělí, ve kterých zůstal alespoň malý kousek hravosti z dětství, nebudou zklamáni.
Projděte se parkem: www.google.com
Webové stránky: www.jumeirah.com/wild-wadi
Další možnostimi se nechte inspirovat na stránkách: https://zazitkydubaj.cz
-
První hodiny a dny po návratu domů mohou být obtížné, ale krásné. Jsme opět doma, plni zážitků a dojmů... Většinou je zapotřebí "znovunastavit" domácí čas, odpočinout si po cestě, vybalit, vyprat a dostat se opět do pracovního režimu. Proto je dobré postupovat podle níže uvedených doporučení.
S klidným návratem bychom měli počítat už před odjezdem. Naplánujte si raději dovolenou delší o jeden den, který lze využít právě na aklimatizaci a vyřízení nutných činností spojených s příjezdem domů. Pomůže také, že jste si uklidili již před odjezdem a vrátíte se do čistoty a pořádku.
Až doženete spánek a navštívíte obchod s potravinami, nezapomeňte také věnovat pozornost svému zdraví. Zvlášť pokud se necítíte příliš dobře. Nejčastější při návratu jsou střevní potíže, horečka nebo kožní vyrážky. Ale i pokud nemáte žádné nežádoucí problémy, měli byste navštívit svého praktického lékaře nebo lékaře cestovní medicíny.
Hned jak budete mít chvilku času, vytvořte si seznam všeho, co jste měli na cestě sebou, ale nenosili jste to nebo nepoužívali. Nechte tento seznam ve Vašem kufru, takže to bude první věc kterou uvidíte, když budete přemýšlet, co zabalit pro příští cestu.A hlavně - podělte se o své vzpomínky. Své zážitky zhmotněte a nechejte si vytisknout fotografie, kalendáře, fotoknihy nebo fotoobrazy z Vašich cest. Vaše vytištěné příběhy budete mít vždy po ruce, když si budete chtít své cesty připomenout nebo se pochlubit rodině a přátelům.
Některé z firem, které pro Vás tiskové služby zajistí představujeme níže:
A pak už nezbývá než začít plánovat další cestu !!! A tyto stránky ať jsou Vám inspirací...
-
Padesátdevět doporučení, na co nezapomenout před cestou.
Existují průzkumy, které uvádějí, že díky cestovní horečce mnoho lidí zapomene před odjezdem i na základní úkony, jako je např. odpojit domácí spotřebiče ze zásuvek, zamknout dům, zaopatřit svá domácí zvířata a pod.
Nestaňte se jedním z nich.
Určitě si nepřejete v průběhu Vaší cesty zjistit, že jste podcenili její přípravu a máte problém, který na místě jen velmi těžce vyřešíte. Proto je dobré, si před odjezdem pečlivě zkontrolovat následující doporučení a zajistit si tak hladký průběh své dovolené.(Samozřejmě, budete-li cestovat například na tři dny na Slovensko, všechna doporučení určitě nevyužijete - vždy bude záležet na charakteru Vaší cesty a Vašem individuálním posouzení.)
Zabezpečení domova po dobu Vaší cesty
-
Jakmile budete znát přesné datum cesty, zajistěte si hlídání Vašeho domácího mazlíčka a obraťte se na chovatelskou stanici, psí hotel nebo samozřejmě na příbuzné či známé. V současné době již existuje mnoho zařízení, která se o Vaše psy nebo kočky postarají, jako je například:
-
Připravte rostliny na svou dovolenou. Nejspolehlivější způsob je poprosit o péči někoho z rodiny nebo dobrých známých. Chystáte-li se vyrazit na delší dobu než týden, je tento způsob jediný možný, neboť všechny rostliny takovou dobu téměř určitě nepřežijí. Při kratší nepřítomnosti je ovšem možné zmenšit riziko uhynutí několika technickými opatřeními, jako je např. přestěhování z dosahu přímého světla do tmavšího a chladnějšího prostředí, bohaté zalití bezprostředně před odjezdem, použití samozávlahových zařízení - knotů, truhlíků a pod. nebo zvýšení vlhkosti v místnosti odpařovací nádobou. Podrobnější informace naleznete třeba v článku http://abecedazahrady.dama.cz/clanek/pripravte-rostliny-na-svou-dovolenou.
-
Před odjezdem prověřte, že máte zavřena všechna okna a při odchodu nezapomeňte zamknout vstupní dveře. Nezatahujte žaluzie a záclony, protože jinak vzbudíte dojem, že nejste doma a přilákáte tak nezvané hosty. Proto taky nezapomeňte pověšené prádlo na balkoně.
-
Požádejte sousedy, známé nebo příbuzné aby občas vybrali Vaší poštu. Nebo si před odjezdem na poště vyřiďte průkazku příjemce. Ta opravňuje pověřené osoby k převzetí doporučené pošty na Vaše jméno (mimo zásilky do vlastních rukou). Je také možné přesměrovat Vaši poštu na náhradní adresu.
-
Domácí spotřebiče si rovněž zaslouží pozornost. Můžete snížit náklady na Vaší dovolenou tím, že je vypnete ze zásuvky. Nebudou spotřebovávt energii a také je ochráníte před případným zásahem bleskem. I spotřebiče v pohotovostním režimu stále spotřebovávají energii. Je vhodné rovněž uzavřít přívod vody a plynu, protože případná havarie způsobí mnoho problémů.
-
Snižte nebo zvyšte (podle ročního období a bydliště) požadovanou teplotu na Vašem termostatu pro vytápění.
-
Snižte požadovanou teplotu na Vašem ohřívači užitové vody.
-
Zkontrolujte si, zda máte zaplaceny všechny účty, které budou mít splatnost během Vaší nepřítomnosti a nechcete, nebo nemůžete je platit na cestách.
-
Vyprázdněte lednici od rychle se kazících potravin.
-
Dejte náhradní klíče od domu - bytu někomu z Vaší rodiny.
Péče o zdraví
-
Je důležité, zejména před cestami do exotických destinací, navštívit některé z center cestovní medicíny. Zde Vám lékař dopručí nejen potřebná očkování, ale i zdravotnické vybavení na cestu a poradí prevenční kroky. Vzhledem k nutnosti stihnout všechna možná očkování je nutné tuto návštěvu uskutečnit cca 8 týdnů před zahájením cesty. A nenechte si nikým namluvit, že očkování jsou vyhozené peníze.
Podrobnější informace o možnostech očkování se dočtete na stránkách:
-
Jakmile budete znát přesné datum cesty, zajistěte si hlídání Vašeho domácího mazlíčka a obraťte se na chovatelskou stanici, psí hotel nebo samozřejmě na příbuzné či známé. V současné době již existuje mnoho zařízení, která se o Vaše psy nebo kočky postarají, jako je například:
-
Není to snadné sbalit se na cesty zvláště když nemáte představu o tom, co Vás čeká. Pro některé je to dokonce veliký stres. Proto se chceme pokusit následujícími doporučeními tento proces aspoň trochu zjednodušit, i když je jasné, že každý jsme jiný a také každý pojedeme jinam.
Nicméně je zajimavé, že u 95% cestovatelů jsou jejich potřeby velmi podobné, bez ohledu na navštívenou destinaci i délku pobytu.
Níže uvedený seznam by měl svým rozsahem pokrýt většinu potřeb na cesty, i když určitě nemůže pokrýt všechny eventuality a okolnosti.
Není ale naprosto nutné ho celý respektovat, zvláště když jedete třeba na pár dnů navštívit Slovensko. Je dobré si také uvědomit, že v dnešním světě i v těch nejméně rozvinutých zemích seženete vše co budete potřebovat jen s bankovní kartou (za předpokladu, že jsou v bance na této kartě peníze).
A poslední obecná rada zní: Nejšťastnější cestovatel je ten, který má s sebou ta nejlehčí a nejméně objemná zavazadla.
Oblečení
V prvé řadě je třeba, aby Vaše oblečení bylo ve slušné kvalitě, pokud možno víceúčelové a takové, aby jste se v něm cítili dobře a pohodlně. Mělo by být také lehké a málo objemné.
Z hlediska úspory místa si uvědomte, že zdá-li se Vám doma divné nosit jeden kus oblečení dva dny po sobě, na cestách Vám to tak rozhodně nepřijde.
Je dobré také myslet na to, že pokud jedete do zemí s odlišnou kulturou nebo jiným náboženstvím, nebudete si brát sebou trička s nápisem např.: I LOVE USA. V těchto případech je dobré přibalit i oděv zahalující ramena nebo nohy.V posledních desetiletích došlo k velkým inovacím oblečení pro cestovatele. Toto oblečení je méně náchylné k opotřebení i zašpinění a vykazuje i dobré vlastnosti po stránce nasákavosti nebo odvětrání. I když je dražší, rozhodně by se tato investice vyplatí.
Základní typy oblečení představují:- trička s krátkým rukávem (nejlépe z merino vlny), alternativně košile s krátkým rukávem nebo oboje
- trička s dlouhým rukávem (nejlépe z merino vlny), alternativně košile s dlouhým rukávem nebo oboje
- ultra lehká péřová bunda, sbalitelná do velikosti většího pomeranče (i v těch nejteplejších krajích jsou místa a období, kdy je chladno)
- mikro fleecová mikina
- tenká, vodě a větru odolná bunda
- kalhoty, legíny (lehké, rychleschnoucí), s dlouhými, třičtvrtečními nebo krátkými nohavicemi
- sukně, krátké nebo dlouhé
- spodní prádlo - trenýrky, slipy, kalhotky, podprsenky, ponožky
- pokrývka hlavy, rukavice, šála, šátek
Nákupní tipy:
Obuv
Kolik starostí budete mít na cestách bude záležet také na tom, kolik a jakých párů obuvi jste si sebou vzali. Boty si sobě totiž nejsou rovny co do jejich váhy, pohodlí nebo vodovzdornosti. Nejlepším doporučením je vzít si sebou dva páry bot, jeden přímo na nohy a jeden do zavazadla.
K definitivnímu rozhodnutí ale musíte vzít do úvahy charakter Vaší cesty, podnebí cílové destinace a taky aktivity, které budete provozovat.
Doporučuje se kombinovat tyto druhy obuvi:- žabky
- sportovní sandály
- tenisky
- turistické boty
Nákupní tipy:
Zavazadla
Volba zavazadel je pro náš pocit z cestování jednou ze zásadních rozhodnutí. Čím je zavazadlo menší, tím méně zranitelní, šťastnější a svobodnější se budete cítit. Pokud nevěříte, že je možné stlačit objem zavazadla na cca 40 l, budete asi muset absolvovat první cestu s větším zavazadlem. A až si před další cestou vzpomenete, jak jste při jeho zvedání vydávali řev raněného tygra, snad se Vám povede zabalit zavazadlo menší.
Doporučuje se kombinovat tyto základní druhy zavazadel:
- cestovní kufr (na kolečkách) nebo cestovní tašku (na kolečkách) v objemu cca 35 a více litrů
- batoh (případně tašku na ramena)
- malá příruční taška, ledvinka
- bezpečnostní pouzdro na doklady nebo peníze
K zavazadlům existuje celá řada praktických doplňků, na které bychom neměli zapomenout. Jsou to zejména:
- zavazadlové jmenovky
- váhy na zavazadla
- zámky na zavazadla
Nákupní tipy:
Mapy, průvodce a slovníky
Mít sebou na cestách přehlednou mapu nebo průvodce je veliká výhoda a pomoc jak při hledání nějakého místa a trasy, tak i při pořizování zápisků z Vaší cesty.
I když si dnes můžete do chytrého telefonu nebo tabletu stáhnout prakticky jakoukoliv mapu, průvodce nebo i slovník, mají stále tradiční papírové podoby své kouzlo a své výhody. Nevyžadují připojení k internetu (nebo nezabírají místo v paměti) a nespotřebovávají baterie. Navíc jsou rychleji při ruce a jsou mnohdy přehlednější a podrobnější. A také Vám pak mapy a průvodce budou Vaší cestu neustále připomínat.
Neméně jistě využijete třeba i jen základní slovník, který Vám umožní m.j. navázat kontakty nebo komunikovat při krizových situacích.
Nákupní tipy:
Záznamová technika a ostatní elektronika
Záznamová technika a další elektronika patří v dnešní době k tomu zásadnímu vybavení, na které by jste neměli zapomenout. Umožní Vám zachytit skvělé okamžiky z Vaší cesty a podělit se pak o ně s přáteli. Umožní Vám také (pokud si to samozřejmě přejete), být v průběhu Vaší cesty ve spojení se světem.
Pamatujte ale na to, že čím více těchto zařízení sebou vezmete, tím více budete mít starostí s jejich bezpečím a s udržováním jejich provozu. Jejich váha a objem je také nezanedbatelná okolnost.
Některá zařízení mohou být použita pro více funkcí a nahradit tak zařízení jiná, i když ne vždy ve stejné kvalitě a se stejným pohodlím.
Základní elektronická zařízení:- mobilní telefon - smartphone
- tablet
- přenosný počítač - laptop
- digitální fotoaparát (kompaktní nebo zrcadlovka)
- digitální kamera (klasická nebo tzv. akční GO kamera)
- příslušenství, to jsou náhradní paměťové karty, náhradní baterie, bateriové nabíječky, externí baterie, USB flash disk a propojovací kabely, čistící hadříky a štětečky, selfie hůl
Ostatní elektronická a elektrická zařízení:- elektronická čtečka knih
- zásuvkový adaptér, nejlépe s USB konektorem
- LED svítilna, nejlépe "čelovka"
- sluchátka
Nákupní tipy:
Zdravotnické a hygienické potřeby
Zdravotnické potřeby
Pokud máte v plánu cestování mimo většíměsta (ale raději vždy), je dobré připravit si lékarničku první pomoci. To Vám ušetří případné návštěvy lékaře nebo lékáren a ulehčí nepříjemné situace vznikající při zdravotních problémech.
Co si zabalit?:
- léky, které užíváte na předpis, včetně poznamenaných názvů jejich účinných látek
- léky pro prevenci Malárie, pokud jsou v dané oblasti třeba a rozhodli jste se je užívat
- léky proti průjmu
- léky proti alergii
- léky proti kinetóze
- léky na bolesti nebo horečky
- mírné projímadlo
- léky proti kašli - na vykašlávání
- léky proti překyselení žaludečních šťáv
- antibakteriální masti nebo krémy
- oční kapky
- základní položky první pomoci (náplasti, obvazy, gáza, bandáž, antisepticka, pinzeta, nůžky)
- krém na sluneční spáleniny
- digitální teploměr
- mírné sedativum na podporu spánku
- náhradní injekční stříkačky
Nákupní tipy:
Potřeby pro kempování
Ne každý dává přednost ubytování v kamenných zařízeních. Rád se o dovolené vydá za dobrodružstvím s plátěným přístřeškem, celtou a karimatkou. V dnešní době je na trhu dostatek potřeb pro tyto milovníky kempování.
Nedílnou součástí vybavení pro kempování je také nádobí, případně potřeby na grilování, vařiče, chladící boxy. Vaše kulinářské dovednosti jistě ocení všichni členové výpravy. Kromě nádobí je potřebný také nábytek, různé druhy lamp a svítilen. A pro dokonalou relaxaci také houpací síť případně hamak.
Přibalit můžete také trekové hole pro Vaše procházky přírodou, případně kajak a vodácké potřeby pro Vaše radovánky na vodě....
A Ti z Vás, kteří dávají přednost tichu a samotě, jistě nezapomenou na potřeby pro rybaření.
Nákupní tipy:
Ostatní potřebné věci (vše co se nevešlo do předchozích kapitol)
Aby byl seznam věcí které bychom si měli vzít na cesty úplnější, je třeba se zmínit o následujících potřebách, jejichž "nepřítomnost" by nás někdy mohla mrzet:
- poznámkový blok a psací potřeby
- sluneční brýle
- šicí potřeby - šitíčko
- špunty do uší a oční maska
- uzavíratelné plastové sáčky
- malý cestovní ručník
- láhev na tekutiny nebo termoska
- dalekohled
- nafukovací krční polštářek
- pláštěnka a deštník
- kombinovaný nářaďový nůž
Nákupní tipy: