-
Tanzanie vznikla roku 1964 spojením pevninské Tanganiky a ostrova Zanzibaru. V letech 1885 - 1919 byla Tanganika německou kolonií s názvem Německá východní Afrika. Zanzibar byl několik století předtím, než z něj Britové udělali svůj protektorát ománskou kolonií. V roce 1503 byl Zanzibar osídlen Portugalci v roce 1698 byl dobyt sultánem z Ománu. V polovině 19.století ovládl Zanzibar zanzibarský sultán. V té době se stal Zanzibar největším trhem s otroky na celém východoafrickém pobřeží. Ostrovem prošlo až 50 000 otroků ročně.
Britové se snažili se sultánem vyjednávat, ale o území projevili zájem i Němci. Teprve v roce 1891 Britové obdrželi Zanzibar výměnnou za jiná území. Po 1.světové válce připdlo území Německé východní Afriky pod názvem Tanganika Velké Británii. Po 2.světové válce připadlo území OSN, správu vykonávala Velká Británie. A v roce 1961 byla vyhlášena nezávislost Tanganiky.
Obyvatelstvo se člení do mnoha kmenů, nejpočetnější jsou Svahilci, Sukumové a Ňamweziové. Většina obyvatel žije na venkově, 67% jejich gramotných. Křesťanství je rozšířeno na území Tanganiky, naopak na Zanzibaru je až 97% obyvatelstva vyznávajícího islám.
Úředním jazykem je angličtina a svahilština. Na Zanzibaru a ve městech na pobřeží žijí Indové a Arabové původem z Ománu.
Tanzanie je chudá africká země. Na venkově je poměrně bída, ale ve městech je situace stabilnější. Vyváží se nejen bavlna, ale i ořechy, káva a voňavá vanilka. Tanzanie oplývá množstvím přírodních zdrojů - diamanty, zemní plyn, uhlí, železo, uran, nikl, chrom, cín, platina, niob a jiné nerostné suroviny. V těžbě zlata zaujímá třetí místo v Africe po Jižní Africe a Ghaně. Také se zde těží drahokam tanzanit. Jedná se o drahokam nalezený pouze na území Tanzanie, v oblasti u města Arusha pod Kilimandžárem.
V zemi nehrozí občanská válka tak jako u některých sousedů.
Pokud se už rozhodnete navštívit Tanzanii doporučujeme cestu na safari spojit s příjemným pobytem na ostrově Zanzibar. Po zážitcích z pozorování zvěře při jízdě v otevřených džípech, krásně zrelaxujete na ostrově s bílými plážemi a vůni koření.
Fotky a videa
Tanzanie leží na východním pobřeží střední Afriky u Indického oceánu. Na severu země se vypíná Kilimandžáro, nejvyšší hora afrického kontunentu, pokrytá ledovcem. Velkou část hranice tvoří jezero Tanganika, druhé nejhlubší jezero na světě, dále jezero Malawi a Viktoriino jezero.Podnebí v Tanzanii je ovlivňováno monzuny. V létě je to severozápadní monzun a v zimě je to jihovýchodní pasát. Hlavní období dešťů připadá na měsíce březen, duben, květen. Na safari je průměrná teplota kolem 25°C, v noci však klesá v závislosti na nadmořské výšce. Na Zanzibaru jsou denní teploty kolem 30°C a v noci výrazně neklesají. Je zde také vysoká vlhkost vzduchu cca 75%.
Odkazy:- Wikipedie - Tanzanie: https://cs.wikipedia.org/wiki/Tanzanie
- Ministerstvo zahraničních věcí - Tanzanie: http://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/afrika/tanzanie/index.html
- Oficiální portál vlády Tanzanie: http://www.tanzania.go.tz/
- Turistický portál Tanzanie: http://www.tanzaniatouristboard.com/
-
Národní parky a rezervace
Již ve druhé polovině 19. století si přírodovědci, biologové a také milovníci přírody začali uvědomovat, že bez cílevědomé ochrany ohrožených přírodních oblastí nezle urdžet přírodní rovnováhu, kterou moderní civilizace svým způsobem života narušila. První přírodní rezervace byla zřízena v Kanadě v 70. letech 19. století a tak postupně na přelomu 19. a 20. století začínají být zakládány chráněné oblasti, rezervace a národní parky. Díky tomuto uvědomění člověka můžeme právě v těchto rezervacích a parcích vidět a pozorovat chráněné živočichy i živočichy ohrožené vyhynutím. Některé národní parky se staly turistickými cíly s vysokou atraktivitou.
Tanzánie patří mezi země, kde se ještě stále nalézejí nové nepopsané druhy živočichů. Národní parky a rezervace v Tanzanii můžeme rozdělit do dvou okruhů: severní a jižní. Severní okruh je více navštěvovaný a patří do něj ty nejznámější parky Serengeti a Ngorongoro. Už při vyslovení těchto jmen se Vám rozproudí krev v žilách při pomyšlení, že uvidíte "velkou pětku". Parky a rezervace na jižním okruhu jsou méně známé, méně navštěvované. Je to opravdová divočina. Nepřeberné množství zvěře.
Pokud se rozhodnete využít služby místních safari společností určitě neprohloupíte. Můžete to zvládnout i sami v pronajatém autě, ale budete muset dávat pozor, aby jste nezabloudili a to nehovořím o kochání se přírodou a fotografování, které je mnohdy dílem okamžiku.
K pozorování zvířat - safari je dobré si přivstat a nebo si přispat. Většinou se vyjíždí za svítání nebo pozdě odpoledne, případně večer, kdy jsou zvířata aktivní. Zvířata v tuto dobu loví, pasou se, chodí k napajedlům. V poledne většina zvířet odpočívá ve stínu.
Zvířata kam se podíváš
Národní park Serengeti
Rozloha: 14 763 km²Divoká zvěř v pohybu - to je hlavní důvod proč navštívit tento drahokam a jednu z nejznámějších chráněných oblastí divočiny na světě. Serengeti se dostalo do povědomí každoroční osm set kilometrů dlouhou migrací více než dvou a půl miliónů zvířat, která je největší na světě. Téměř 1,7 miliónů pakonů a milión dalších zvířat v pohybu - takové divadlo není nikde jinde na světě. Největší překážkou jsou přechody řek Grumeti v Serengeti a Mary na keňské hranici. Pohyb stád se řídí sezónními srážkami. Budete-li mít zájem, můžete si se na celé velké divadlo podívat ze vzduchu při letu horkovzdušným balónem, který Vám zajistí cestovní kancelář nebo přímo společnost Serengeti Balloon Safaris.com.
Sirinket v jazyce Masajů znamená nekonečnou pláň, zemi bez konce. Teprve Angličané vytvořili název Serengeti. Serengeti, to jsou převážně otevřené travnaté pláně bez vyššího porostu ve východní a jižní části parku, savany s vysokými akáciemi v centrální části a převážně rovinatou buší na severu.
Bílí lovci trofejí zde působili obrovské škody a už v roce 1929 byla tato oblast chráněna. V roce 1951 bylo Serengeti vyhlášeno národním parkem, do kterého spadal i kráter Ngorongoro, který byl vyhlášen samostatným národním parkem v roce 1974. Na seznam světového přírodního děditctví byl připsán v roce 1981 a zároveň patří do mezinárodní sítě biosferických rezervací.
Chráněná oblast Ngorongoro Conservation Area
Rozloha: 8 288 km²Fantastická chráněná oblast v sopečné vysočině mezi Velkou příkopovou propadlinou a planinou Serengeti, je produktem vulkanické činnosti a pestré prostředí je téměř zárukou, že zde spatříte některá zvířata velké pětky, ne-li celou velkou pětku - slona, lva, leoparda, nosorožce a buvola.
Osmý div světa - tak jej popsal Henry Fosbrooke. Jeden ze světových zázraků - jej nazval zoolog Bernard Grzimek. Velká díra - překlad Masajského výrazu ngoro ngoro. To vše charakterizuje dno kráteru Ngorongoro o ploše přibližně 320 km². Jedná se o největší neporušenou sopečnou kalderu na světě. Kráter vznikl tak, že obrovský vulkán před více než 2 - 3 milióny let explodoval a zhroutil se dovnitř. Dle předpokladů geologů byl vulkán vysoký 4 600 m. Kráter je hluboký 610 m a pohled na jeho dno je opravdu dech beroucí. Na dně kráteru je spousta býložravců, loví zde pět lvích smeček, hodně hyen, šakalů a sevalů. Jsou zde sloni s těmi největšími kly v Africe. Pravděpodobně nejvzácnější jsou nosorožci dvourozí. Co zde nenajdeme to jsou žirafy, protože nedokáží překonat prudký svah a krokodýli.
Samotná chráněná oblast však není jen kráter Ngorongoro. Cestou do Serengeti narazíte na rokli Olduvai, kde byly nalezeny 1,75 miliónů let staré kosterní pozůstatky lidí. Máte zde možnost navštívit muzeum.
Je se opravdu na co dívat a tak zde určitě narazíte na spoustu turistů a možná si budete připadat jako v zologické zahradě.....
Národní park Tarangire
Rozloha: 2 850 km²Jméno tento park dostal podle řeky Tarangire, která jim protéká a jediným zdrojem vody pro zdejší zvířecí obyvatele. Park je výborným místem pro pozorování slonů, kterých zde žije opravdu velké množství. Kromě mnoha těchto chobotnatců zde po celý rok najdete mnoho buvolů, žiraf, zeber, pštrosů, prasat bradavičnatých i celá stáda antilop. Kolem řeky je možné zahlédnout také šelmy, hlavně lvi a při troše štěstí zahlédnete i leoparda. Gepardi se vyskytují jen řídce. Na své si příjdou milovníci ptáků, kterých zde žije asi 550 druhů.
Velkou zajímavostí v tomto parku jsou baobaby, zvláštní, neohrabané, ale velmi impozantní stromy, které se dožívají i několika tisíc let.
Krajina a vegetace je zde neuvěřitelně pestrá a rozmanitá, kopcovitá savana porostlá baobay, kolem řeky rostou palmy. Jezdí sem poměrně málo návšěvníků a tak si krajina udržela svůj charakter. Naleznete zde divočinu ve své nespoutané kráse..... Nenechte si ujít toto místo, kde pravděpodobně nenarazíte na množství dalších návštěvníků, ale potkáte slony, kterak majestátně kráčejí stezkou k řece.....
Rezervace Selous
Rozloha: 54 600 km²Nejstarší a největší chráněná oblast v Africe. Již v roce 1896 byla vyhlášena rezervací a své jméno dostala po lovci, objeviteli, přírodovědci a také ochranáři Frederikovi Courtney Selousovi. Velká část rezervace je i dnes vyhrazena sportovnímu lovu. Pro turisty je vymezena část v okolí řeky Rufiji a nutno dodat, že je opravdu nejkrásnější a nejbohatší.
Vzhledem k obrovské rozloze je hustota zvěře menší než v jiných parcích a zvířete se zde nepředstavují jako na běžícím pásu. Proto je doporučován safari operátory delší pobyt.
Selous si můžete prohlédnout taky jen po svých, je zde možnost pěšího safari, které tolik nezatíží Váš rozpočet, ale můžete zažít docela zajímavé dobrodružství.
Velkou atrakcí v této rezervaci přes množství ostatní zvěře pes hyenovitý, který je zde k vidění a který tu našel jedno z posledních útočišť. Žije jich zde až jedna třetina celkové populace. K vidění jsou i hyeny, levharti, někdy i gepardi.....
-
Souostroví Zanzibar
Exotický ráj s kokosovými palmami, kilomentry bílých pláží líně omývaných teplou, tyrkysovou vodou Indického oceánu. Korálový útes kam se jen podíváš. Líné odpočívání ve stínu palem nebo slunečníků a mírně pofukující větřík, který podkresluje Vaši bezstarostnost. Na pláži Masajové hrají fotbal ve svém tradičním oděvu a zakotvené dřevěné plachetnice čekající na své turisty. Lahodný ledový koktejl uspokojí Vaše chuťové pohárky.....
Ti, kteří dávají přednost šnorchlování a procházkám po pláži si příjdou na své na východním pobřeží ostrova Unguja, kde v průběhu dne moře díky odlivu a přílivu ustoupí poměrně daleko a z laguny zůstanou jen bazénky. Při odlivu zůstává na březích mnoho řas, které se sice na hotelových plážích pravidelně uklízejí ale mimo..... Laguny představují také obživu pro místní obyvatele a tak zde bývájí k vidění místní černošky, které se starají o plántáže řas a jejich potomky, kterak dovádějí v lagunách. Určitě stojí za pozorování život a zvyky místních obyvatel, ale je nutno si uvědomit, že si v této oblasi nezaplavete. Vyjímku tvoří pouze oblast Paje, kde i při odlivu zůstává více vody v lagunách. Také večer je zde poměrně rušno díky spoustě plážových barů a restaurací.
Sever ostrova nemá tak výrazné problémy s odlivem a přílivem a zde si opravduu zaplavete a užijete nádherné koupání. Pláž Ras Nungwi nabízí ubytování v hotelech i hotýlcích postavených v palmových hájích. Luxusní přímořské letovisko se všemi klady i zápory.
Západní část pláže nabízí méně okázalé ubytování, plážové bary přes den nabízejí slunečníky a lehátka pro ty, kteří nebydlí přímo na pláži. A večer se zde paří.....
Na pláž Ras Nungwi navazuje pláž Kendwa, kde to je tak akorát. Klid a pohoda, knížka, lehátko, procházka, pivo nebo něco ostřejšího..... Co víc si přát.Určitě si každý vybere podle svého přání.
A pokud bude chtít vyjet pozorovat podmořský svět jak od hladiny při šnorchlování nebo při hloubkovém potápění, obraťte se na některé z místních Dive center.
Sesterský ostrov Pemba je vzdálen cca 48 km severně od ostrova Unguja. Jezdí sem poměrně málo turistů, zdejších pláží je méně a jsou špatně přístupné. Není zde vybudováno patřičné zázemí a tak se vytváří poměrně znatelný kontrast s ostrovem Unguja.
Bílý písek, tyrkysové moře a dřevěné bárky.....
Je to to nejkrásnější místo v celé Africe..... Místo plné iluzí, kde nic není, jak se zdá. Jsem okouzlen.....
David Livingstone, 1866. -
Souostroví Zanzibar
Souostroví sestává ze dvou ostrovů, větší a více navštěvovaný je ostrov Unguja s hlavním městem Zanzibar. Sesterský ostrov Pemba ležící 48 kilimetrů severovýchdně od ostrova Unguja a vytváří velmi ostrý kontrast. Je to opravdu zapomenutý kout tohoto souostroví na hony vzdálený komercializaci. Jezdí sem opravdu jen velmi málo turistů.
Rozhodně ale navštivte ostrov Unguja, který mimo ležení na bělostných plážích nabízí i spoustu jednodenních výletů nebo vyjížďky lodí. Několik zajímavých míst tohoto exotického ráje, která stojí za pozornost, uvádíme níže.
Co můžete vidět
Zanzibar je nádherný ostrov. Ať o něm napíšeme sebevíc slov, natočíme více videí, nic nenahradí vlastní návštěvu tohoto malého ostrova..... Uřčitě se jeďte podívat.
Stone Town
Přímo povinností je návštěva hlavního města Zanzibar Town a to hlavně jeho historickou část Stone Town. Pěší procházka úzkými uličkami, kde se téměř zastavil čas, na malinkatých náměstích lidé, popíjející kávu uvařenou místním baristou a hrající stolní hry. Zvláštní klid, který Vám nedovolí spěchat, ale donutí Vás jen tak se posadit a pozorovat tváře místních obyvatel.
Okázalé dveře a vyřezávané rámy dveří odrážely společenské postavení a bohatství svých majitelů. Mosazné hřeby, které zdobí některé dveře mají původ v Indii, kde údajně ochraňovaly domy před rozzuřenými slony. Motiv řetězu nebo lana vyřezaný do rámu dveří má odvrátit smůlu a zlo.
Anglikánská katedrála, stojící na místě, kde byl poslední africký otrokářský trh, zrušený v roce 1873. Interiér katedrály obsahuje mnoho prvků připomínajících otrokářství. Je zde i malý krucifix, udajně vyřezaný z větve stromů, pod nímž je pohřbeno srdce cestovatele Davida Livingstona.
To je jen malý výčet atrakcí, které jsou zde k vidění.
Ostrov Changuu (Prison Island)
Výlet na tento ostrov, který proslavily želvy obrovské, je docela dobrá volba, když už nechcete pobývat ve městě. Najdete tady překrásnou pláž a dobré podmínky pro šnorchlování. Je zde také budova, které měla sloužit jako vězení, ale nakonec fungovala jen jako karanténa při epidemii žluté hořečky. Ostrov sloužil jako překladiště otroků.
Oplocená zahrada je domovem želv obrovských, které jsou velkou atrakcí tohoto ostrova. Některé z nich prý jsou potomky čtyř želv z atolu Aldabra na Seychelách, které dostal britský panovník v roce 1919. Za mírný poplatek si můžete koupit misku zelené potravy a může začít Vaše sbližování s těmito zvláštně nemotornými tvory. Pozor..... Tlamička je poněkud špičatá a ostrá.
Spice tour
Místní atrakce, procházka farmou, kde se pěstuje koření téměř všeho druhu. Průvodci Vám rádi ukáží, které z části rostlin se používají v jejich vyhlášené exotické kuchyni, ale i v kosmetice. Vše budete moci ochutnat, ke všemu přivonět. Poznáte hřebíček, vanilku, zázvor, muškátový oříšek, koriandr, kardamon, kari a různé druhy pepře. A samozrějmě si budete moci zakoupit balené koření, vonné oleje a různé drobnosti vyrobené právě na zdejší farmě. Ne nadarmo se ostrovu Zanzibar říká ostrov koření.
Jozani Forrest
Na jihu ostrova v rámci Národního parku Jozani-Chwaka Bay leží tento velkolepý les, největší pozůstatek původního lesa, který kdysi pokrýval většinu ostrova. Žije zde celá řada živočichů, kočkodan diadémový, štětkoun šedý antilopa suni a mnoho různých ptáků. Nejzajímavější je však endemická guereza červená. Jsou zde různě dlouhé vycházkové trasy a určitě si vyberete dle svých schopností a časových možností. Doporučujeme využít služeb oficiálního průvodce.
Zajímavosti
Až si budete pochutnávat na brokolicové polévce se špetkou muškátového oříšku nebo třeba na svařeném víně s hřebíčkem, vězte, že přávě tato koření mohou být dovezena z ostrova koření Zanzibaru.
-
Kilimandžáro
Pohled na tento vulkán vzbuzuje nepřekonatelný úžas. Zvedá se do výšky více než pět kilometrů nad okolními pláněmi a se svými 5 895 metry je nejvyšší horou Afriky, nejvyšší volně stojící masiv na světě. Vrcholek Kibu je pokrytý ledovcem a často zahalen prstencem mraků. Nejvyšším bodem vrcholu Kibo je Uhuru Peak.
Pro mnoho návštěvníků znamená výstup na Kilimandžáro vzrušení a adrenalin. K výstupu na Kibo nejsou nutné žádné technické horolezecké dovednosti. To ovšem neznamená, že by člověk měl výstup podceňovat. Velká nadmořská výška a rychlý výstup Vám může přivodit akutní horskou nemoc a Vy se budete muset vrátit zpátky. Avšak pokud nebudete spěchat a budete se šetřit, není důvod, proč by jste neměli dosáhnout svého cíle. Budete odměněni nezapomenutelnými výhledy na rozlehlou step při úpatí vulkánu.
Při výstupu na Kilimandžáro Vás musí doprovázet oficiálně akreditovaný průvodce. Nejjednodušší je vypravit se sem s některou z níže uvedených společností, které Vám zajistí vše potřebné od vstupu, přes zajištění průvodce, nosičů a jídla. Někteří nosiči jsou zároveň i kuchaři. Vyčleňte si dosatetk času jak k výstupu tak sestupu. Ideálně tak sedm až osm dní. Lepší je vypravit se v menší skupině, kde se Vám bude moci průvodce více věnovat. Dejte si záležet na výběru společnosti, se kterou se vydáte na cestu, nesnažte se ušetřit tím, že se odevzdáte do rukou pochybné společnosti. Každá společnost, které se věnuje organizaci výstupu musí být držitelem licence TALA.
Některé z místních společností, nabízejících nejen výstup na Kilimandžáro:
http://www.ahsantetours.com/Kilimanjaro.php
http://www.keys-hotel-tours.com/mt-kilimanjaro
http://www.mauly-tours.com/new-page-2-2/
http://www.maranguhotel.com/Vydáte se na vrchol.....
"Při jasném počasí máme fantastický rozhled: pod námi se rozprostírá dno kráteru, podhůří částečně zakrývá tenká vrstva oblačnosti a na západě růžově září masiv Mount Meru.
Pozoruji nádherné ledovce, které podle vědců díky oteplování Země do dvaceti let úplně zmizí..." napsal Jan Hocek.
-
Měna
V Tanzanii se platí tanzanským šilinkem, který se dělí na 100 centů. V roce 2011 byla vydána nová série krásných bankovek. Používání jiných měn není běžné. Hlavní volné měny lze směnit v bankách a ve směnárnách. Banky mají většinou otevřeno v Po - Pá, 9,00 - 14,30 hod. Většina bank přijímá i platební karty, ale nikdy to není jisté stejně jako při platbách kartou. Karty přijímají jen luxusní hotely a turistické agentury, některé jen karty Visa. Lepší je platit v hotovosti a peníze si hlídat . Mějte vždy dostatek drobných mincí a menších bankovek. Cizí měny je možné dovážet v neomezeném množství. Obecně se při cestování doporučuje vlastnit americké dolary, kterými se dá platit přímo v mezinárodních hotelích. Neměňte drobné, mají horší kurz nebo je nemění vůbec. Bankovky starší roku 2003 však nejsou akceptovány. Pokud budete chtít platit eurem, tak platí 1 euro = 1 dolar.Ve městech jsou rozšířeny také bankomaty. Ne vždy to však musí fungovat.
Víza a další dokumenty
Cestovní pas musí být platný ještě půl roku po ukončení pobytu v zemi. Pro občany ČR je vízový vstup pro všechny druhy pasů. Požadavek pro vstup je platné tranzitní nebo vstupní vízum. Možnost získání víza je na STR v Německu nebo v keňském Nairobi. Pro účely cestování postačí jednorázové vízum, které lze získat na všech přechodech - leteckých, silničních, železničních a námořních případně jezerních. Poplatek činí 50,- USD.
Úplná informace: http://www.mzv.cz/visaCelní a devizové předpisy
Vývoz, převoz a dovoz předmětů pocházejících nebo vyrobených z divokých zvířet (trofeje, výrobky ze slonoviny nebo z kůže chráněných druhů zvířat, ale i mořské fauny) je trestný. tanzanské celní předpisy nepovolují. Vývoz živých divokých zvířat, hmyzu nebo rostlinných druhů je podmíněn zvláštním povolením.
Úplná informace: http://www.mzv.cz/duty
Kontaktní český úřad: http://www.mzv.cz/kontaktni_cesky_urad
Akuální podmínky pro vstup a pobyt: http://www.mzv.cz/cestovaniNěkteré bankovky Tanzanie
-
V Tanzánii se můžete vybrat z velkého množství nabídek na ubytování. Najdete zde stanové kempy různých úrovní. Wildlife lodge mají o něco vyšší standart. Serena a Sopa lodge jsou většinou 4* a najdete je téměř ve všech národních parcích. Nejvyšším standartem jsou malé luxusní lodge a kempy, většinou 5*. Všechny typy ubytování mají k dispozici nezbytné moskytiéry.
Záleží jen na Vás, co preferujete a kolik finančních prostředků máte k dispozici. Určitě si ale nevybírejte ubytování v kempu, pokud máte obavy z hmyzu a zvířat.
Není stan jako stan.....Ale v Tanzanii to je i luxusní..... Záleží jen na Vás co si vyberete.
Nejpohodlnější a nejrychlejší způsob zajištění noclehů a pobytů je využití služeb agentur s on-line rezervačním systémem:
-
Pravděpodobně nebudete mít tolik času, aby jste svou cestu realizovali jako Zikmund a Hanzelka nebo jako Dan Přibáň a do Tanzanie se nebudete dopravovat jinak než letecky.....
Cestovat po Tanzanii je možné všemi dopravními prostředky. Musíte však vzít v úvahu, že se vždy nejede podle jízdního řádu. Počasí, hustota provozu ve městech a na asfaltových silnicícch, přeplněné autobusy, zastaralé lokomotiy - to vše má vliv na dodržování jizdního řádu.
Letecká doprava mezistátní
Přímé letecké spojení z Prahy do Tanznie neexistuje. Do hlavního města se dostanete několika leteckými společnostmi, většinou s jedním přestupem. Přímo se létá většinou z Vídně, Amstrodamu, Paříže, případně Istanbulu, Dubaje. I na Zanzibar se dá dostat letem jen s jedním přestupem. Přehled o všech letištích v Tanzánii získáte zde: http://www.esky.cz/tanzanie
Nákup letenek je možmý u několika internetových prodejců:
Letecká doprava vnitrostátní
Vnitrostátní letecká doprava fuguje mezi většími městy a ostrovem Zanzibar vcelku spolehlivě. Některé letecké společnosti létají i na mezinárodních linkách mezi zeměmi východní a jižní Afriky. Seznam všech leteckých společností najdete na: http://www.tanzaniatouristboard.com/plan-your-trip/. Některé z nich uvádíme:
Doprava vypůjčeným osobním automobilem
Doprava vypůjčeným autem je nejrychlejší a také nejpohodlnější. Jezdí se vlevo. Pro jízdy ve městských zácpách je dobré obrnit se trpělivostí a nebo si pronajmout i řidiče. Mimo město mnoho aut nepotkáte, ale když už, tak vždy buďte obezřetní. Na asfaltových silnicích se jezdí docela vysokou rychlostí. Raději uhněte. Není příliš bezpečné jezdit po setmění, většina kamionů nepoužívá světla.
Cennosti nenechávejte na viditelných místech v autech.
Pokud budete cestovat ve vypůjčeném autě bez průvodce po národních parcích a jejich okolí, je vždy nutné mít auto 4x4. Stav komunikací se často mění vlivem dešťů.
Internetová rezervace:
Autobusová doprava
Železniční doprava
Železniční doprava v Tanzanii nedosahuje všude tam, kam by jste se chtěli podívat. Železnišní síť není příliš hustá. Spojení je se Zambií, Keňou a můžete se dostat i ke dvěma jezerům - Tanganika a Viktoriino jezero. Jedna z hlavních tratí vede z Dar es Salaamu do Zambie a druhá na sever jezera Tanganika. Jízdenky se dají koupit před jízdou. Čistota je asi jako u nás a ve vlaku je většinou uklizeč, který se stará o její udržení. Při dlouhých jízdách Vám jídlo donesou do kupé nebo si můžete zajít do jídelního vozu. Ve stanicích se nabízí různé druhy pokrmů a ovoce.
Výhodou je, že trať do Zambie vede přes některé národní parky a vy můžete pozorovat nádhernou scenérii a zvířata přímo z okna svého kupé. Nevýhodou je, že soupravy i lokomotivy jsou zastaralé a dochází k poruchám, které se ne vždy dají rychle odstranit. Více se můžete dozvědět na https://TAZARA_Railway. Seznam železničních stanic v Tanzanii: https://en.wikipedia.org/wiki/Railway_stations_in_Tanzania
Ceny jsou o mnoho nižší než ceny u nás.
Taxi doprava a cestování stopem
Cestování taxíkem je v Tanzanii velmi drahá záležitost. Naproti tomu svézt se stopem je daleko levnější.
Cestování stopem je zde běžnou záležitostí, domorodci tak cestují také, hlavně v oblastech, kde autobusy nejezdí tak často. Nejčastěji Vám asi zastaví nákladní auto. O ceně s řidičem můžete smlouvat, ale moc na něj nenaléhejte. Požadované ceny jsou vždy nižší než cena autobusové jízdenky. A v případě, že prší a vy zapadnete a musíte strávit noc na cestě, může se hodit přátelství s řidičem. Jako běloši máme určitou výhodu, protože jsme pro ně zvláštností, kterou nevozí každý den.
Lodní doprava
Lodní spojení je přes přístavy v Dar es Salaamu, Tanze, Zanzibaru a Pembě. Déle jsou to přístavy na jezerech Tanganika, kam připlouvají cestující ze Zambie, Konga a Burundi, na Viktoriině jezeře pro cestující z Ugandy a Keni a na jezeře Malawi pro cestující z Malawi a Mozambiku.
Lodní doprava po jezerech se důrazně nedoporučuje vzhledem ke stavu lodního parku.
-
Cestovní kanceláře naplní Vaše sny. Pokud si zakoupíte jejich služby, zajistíte si veškerý servis a pohodlí, tedy většinou. Spolehlivé a kvalitní cestovní kanceláře Vám přinesou zejména tyto výhody:
- Úsporu času a komplikací proti individuálně zajišťované cestě.
- Spolehlivou dopravu na místo i zpět, včetně přesunů v případě poznávacích zájezdů. Česky mluvícího průvodce.
- Pomoc v jakýchkoliv nesnázích během celé doby trvání Vaší cesty.
- Možnost reklamace případných nekvalitních služeb.
- Odstranění rizika případných dodatečných nákladů.
-
V mnoha případech - vzhledem k objemu poptávaných kapacit - lepší cenu než při individuálním zajišťování.
Tanzanie společně s Keňou jsou snad nejnavštěvovanější destinace z hlediska pozorování divokých zvířat v jejich přirozeném prostředí. Každý kdo chce navštívit území, na kterých žije velká pětka, ale i ohrozené živočišné druhy, se vydá na návštěvu známých národních parků. Cestovní kanceláře nabízejí také expedice pro turisty, kteří chtějí zdolat vrcholky zdejších pohoří. V nabídce je také odpočinek na bílých plážích na březích Indického oceánu, kde se můžete věnovat šnorchlování a potápění. Některé zájezdy jsou v kombinaci i s návštěvou dalších zemí východní Afriky. Záleží jen na Vás, která z nabídek Vám bude nejlépe vyhovovat.
Cestovní kanceláře pořádající zájezdy do Tanzanie:
-
První hodiny a dny po návratu domů mohou být obtížné, ale krásné. Jsme opět doma, plni zážitků a dojmů... Většinou je zapotřebí "znovunastavit" domácí čas, odpočinout si po cestě, vybalit, vyprat a dostat se opět do pracovního režimu. Proto je dobré postupovat podle níže uvedených doporučení.
S klidným návratem bychom měli počítat už před odjezdem. Naplánujte si raději dovolenou delší o jeden den, který lze využít právě na aklimatizaci a vyřízení nutných činností spojených s příjezdem domů. Pomůže také, že jste si uklidili již před odjezdem a vrátíte se do čistoty a pořádku.
Až doženete spánek a navštívíte obchod s potravinami, nezapomeňte také věnovat pozornost svému zdraví. Zvlášť pokud se necítíte příliš dobře. Nejčastější při návratu jsou střevní potíže, horečka nebo kožní vyrážky. Ale i pokud nemáte žádné nežádoucí problémy, měli byste navštívit svého praktického lékaře nebo lékaře cestovní medicíny.
Hned jak budete mít chvilku času, vytvořte si seznam všeho, co jste měli na cestě sebou, ale nenosili jste to nebo nepoužívali. Nechte tento seznam ve Vašem kufru, takže to bude první věc kterou uvidíte, když budete přemýšlet, co zabalit pro příští cestu.A hlavně - podělte se o své vzpomínky. Své zážitky zhmotněte a nechejte si vytisknout fotografie, kalendáře, fotoknihy nebo fotoobrazy z Vašich cest. Vaše vytištěné příběhy budete mít vždy po ruce, když si budete chtít své cesty připomenout nebo se pochlubit rodině a přátelům.
Některé z firem, které pro Vás tiskové služby zajistí představujeme níže:
A pak už nezbývá než začít plánovat další cestu !!! A tyto stránky ať jsou Vám inspirací...
-
Padesátdevět doporučení, na co nezapomenout před cestou.
Existují průzkumy, které uvádějí, že díky cestovní horečce mnoho lidí zapomene před odjezdem i na základní úkony, jako je např. odpojit domácí spotřebiče ze zásuvek, zamknout dům, zaopatřit svá domácí zvířata a pod.
Nestaňte se jedním z nich.
Určitě si nepřejete v průběhu Vaší cesty zjistit, že jste podcenili její přípravu a máte problém, který na místě jen velmi těžce vyřešíte. Proto je dobré, si před odjezdem pečlivě zkontrolovat následující doporučení a zajistit si tak hladký průběh své dovolené.(Samozřejmě, budete-li cestovat například na tři dny na Slovensko, všechna doporučení určitě nevyužijete - vždy bude záležet na charakteru Vaší cesty a Vašem individuálním posouzení.)
Zabezpečení domova po dobu Vaší cesty
-
Jakmile budete znát přesné datum cesty, zajistěte si hlídání Vašeho domácího mazlíčka a obraťte se na chovatelskou stanici, psí hotel nebo samozřejmě na příbuzné či známé. V současné době již existuje mnoho zařízení, která se o Vaše psy nebo kočky postarají, jako je například:
-
Připravte rostliny na svou dovolenou. Nejspolehlivější způsob je poprosit o péči někoho z rodiny nebo dobrých známých. Chystáte-li se vyrazit na delší dobu než týden, je tento způsob jediný možný, neboť všechny rostliny takovou dobu téměř určitě nepřežijí. Při kratší nepřítomnosti je ovšem možné zmenšit riziko uhynutí několika technickými opatřeními, jako je např. přestěhování z dosahu přímého světla do tmavšího a chladnějšího prostředí, bohaté zalití bezprostředně před odjezdem, použití samozávlahových zařízení - knotů, truhlíků a pod. nebo zvýšení vlhkosti v místnosti odpařovací nádobou. Podrobnější informace naleznete třeba v článku http://abecedazahrady.dama.cz/clanek/pripravte-rostliny-na-svou-dovolenou.
-
Před odjezdem prověřte, že máte zavřena všechna okna a při odchodu nezapomeňte zamknout vstupní dveře. Nezatahujte žaluzie a záclony, protože jinak vzbudíte dojem, že nejste doma a přilákáte tak nezvané hosty. Proto taky nezapomeňte pověšené prádlo na balkoně.
-
Požádejte sousedy, známé nebo příbuzné aby občas vybrali Vaší poštu. Nebo si před odjezdem na poště vyřiďte průkazku příjemce. Ta opravňuje pověřené osoby k převzetí doporučené pošty na Vaše jméno (mimo zásilky do vlastních rukou). Je také možné přesměrovat Vaši poštu na náhradní adresu.
-
Domácí spotřebiče si rovněž zaslouží pozornost. Můžete snížit náklady na Vaší dovolenou tím, že je vypnete ze zásuvky. Nebudou spotřebovávt energii a také je ochráníte před případným zásahem bleskem. I spotřebiče v pohotovostním režimu stále spotřebovávají energii. Je vhodné rovněž uzavřít přívod vody a plynu, protože případná havarie způsobí mnoho problémů.
-
Snižte nebo zvyšte (podle ročního období a bydliště) požadovanou teplotu na Vašem termostatu pro vytápění.
-
Snižte požadovanou teplotu na Vašem ohřívači užitové vody.
-
Zkontrolujte si, zda máte zaplaceny všechny účty, které budou mít splatnost během Vaší nepřítomnosti a nechcete, nebo nemůžete je platit na cestách.
-
Vyprázdněte lednici od rychle se kazících potravin.
-
Dejte náhradní klíče od domu - bytu někomu z Vaší rodiny.
Péče o zdraví
-
Je důležité, zejména před cestami do exotických destinací, navštívit některé z center cestovní medicíny. Zde Vám lékař dopručí nejen potřebná očkování, ale i zdravotnické vybavení na cestu a poradí prevenční kroky. Vzhledem k nutnosti stihnout všechna možná očkování je nutné tuto návštěvu uskutečnit cca 8 týdnů před zahájením cesty. A nenechte si nikým namluvit, že očkování jsou vyhozené peníze.
Podrobnější informace o možnostech očkování se dočtete na stránkách:
-
Jakmile budete znát přesné datum cesty, zajistěte si hlídání Vašeho domácího mazlíčka a obraťte se na chovatelskou stanici, psí hotel nebo samozřejmě na příbuzné či známé. V současné době již existuje mnoho zařízení, která se o Vaše psy nebo kočky postarají, jako je například:
-
Není to snadné sbalit se na cesty zvláště když nemáte představu o tom, co Vás čeká. Pro některé je to dokonce veliký stres. Proto se chceme pokusit následujícími doporučeními tento proces aspoň trochu zjednodušit, i když je jasné, že každý jsme jiný a také každý pojedeme jinam.
Nicméně je zajimavé, že u 95% cestovatelů jsou jejich potřeby velmi podobné, bez ohledu na navštívenou destinaci i délku pobytu.
Níže uvedený seznam by měl svým rozsahem pokrýt většinu potřeb na cesty, i když určitě nemůže pokrýt všechny eventuality a okolnosti.
Není ale naprosto nutné ho celý respektovat, zvláště když jedete třeba na pár dnů navštívit Slovensko. Je dobré si také uvědomit, že v dnešním světě i v těch nejméně rozvinutých zemích seženete vše co budete potřebovat jen s bankovní kartou (za předpokladu, že jsou v bance na této kartě peníze).
A poslední obecná rada zní: Nejšťastnější cestovatel je ten, který má s sebou ta nejlehčí a nejméně objemná zavazadla.
Oblečení
V prvé řadě je třeba, aby Vaše oblečení bylo ve slušné kvalitě, pokud možno víceúčelové a takové, aby jste se v něm cítili dobře a pohodlně. Mělo by být také lehké a málo objemné.
Z hlediska úspory místa si uvědomte, že zdá-li se Vám doma divné nosit jeden kus oblečení dva dny po sobě, na cestách Vám to tak rozhodně nepřijde.
Je dobré také myslet na to, že pokud jedete do zemí s odlišnou kulturou nebo jiným náboženstvím, nebudete si brát sebou trička s nápisem např.: I LOVE USA. V těchto případech je dobré přibalit i oděv zahalující ramena nebo nohy.V posledních desetiletích došlo k velkým inovacím oblečení pro cestovatele. Toto oblečení je méně náchylné k opotřebení i zašpinění a vykazuje i dobré vlastnosti po stránce nasákavosti nebo odvětrání. I když je dražší, rozhodně by se tato investice vyplatí.
Základní typy oblečení představují:- trička s krátkým rukávem (nejlépe z merino vlny), alternativně košile s krátkým rukávem nebo oboje
- trička s dlouhým rukávem (nejlépe z merino vlny), alternativně košile s dlouhým rukávem nebo oboje
- ultra lehká péřová bunda, sbalitelná do velikosti většího pomeranče (i v těch nejteplejších krajích jsou místa a období, kdy je chladno)
- mikro fleecová mikina
- tenká, vodě a větru odolná bunda
- kalhoty, legíny (lehké, rychleschnoucí), s dlouhými, třičtvrtečními nebo krátkými nohavicemi
- sukně, krátké nebo dlouhé
- spodní prádlo - trenýrky, slipy, kalhotky, podprsenky, ponožky
- pokrývka hlavy, rukavice, šála, šátek
Nákupní tipy:
Obuv
Kolik starostí budete mít na cestách bude záležet také na tom, kolik a jakých párů obuvi jste si sebou vzali. Boty si sobě totiž nejsou rovny co do jejich váhy, pohodlí nebo vodovzdornosti. Nejlepším doporučením je vzít si sebou dva páry bot, jeden přímo na nohy a jeden do zavazadla.
K definitivnímu rozhodnutí ale musíte vzít do úvahy charakter Vaší cesty, podnebí cílové destinace a taky aktivity, které budete provozovat.
Doporučuje se kombinovat tyto druhy obuvi:- žabky
- sportovní sandály
- tenisky
- turistické boty
Nákupní tipy:
Zavazadla
Volba zavazadel je pro náš pocit z cestování jednou ze zásadních rozhodnutí. Čím je zavazadlo menší, tím méně zranitelní, šťastnější a svobodnější se budete cítit. Pokud nevěříte, že je možné stlačit objem zavazadla na cca 40 l, budete asi muset absolvovat první cestu s větším zavazadlem. A až si před další cestou vzpomenete, jak jste při jeho zvedání vydávali řev raněného tygra, snad se Vám povede zabalit zavazadlo menší.
Doporučuje se kombinovat tyto základní druhy zavazadel:
- cestovní kufr (na kolečkách) nebo cestovní tašku (na kolečkách) v objemu cca 35 a více litrů
- batoh (případně tašku na ramena)
- malá příruční taška, ledvinka
- bezpečnostní pouzdro na doklady nebo peníze
K zavazadlům existuje celá řada praktických doplňků, na které bychom neměli zapomenout. Jsou to zejména:
- zavazadlové jmenovky
- váhy na zavazadla
- zámky na zavazadla
Nákupní tipy:
Mapy, průvodce a slovníky
Mít sebou na cestách přehlednou mapu nebo průvodce je veliká výhoda a pomoc jak při hledání nějakého místa a trasy, tak i při pořizování zápisků z Vaší cesty.
I když si dnes můžete do chytrého telefonu nebo tabletu stáhnout prakticky jakoukoliv mapu, průvodce nebo i slovník, mají stále tradiční papírové podoby své kouzlo a své výhody. Nevyžadují připojení k internetu (nebo nezabírají místo v paměti) a nespotřebovávají baterie. Navíc jsou rychleji při ruce a jsou mnohdy přehlednější a podrobnější. A také Vám pak mapy a průvodce budou Vaší cestu neustále připomínat.
Neméně jistě využijete třeba i jen základní slovník, který Vám umožní m.j. navázat kontakty nebo komunikovat při krizových situacích.
Nákupní tipy:
Záznamová technika a ostatní elektronika
Záznamová technika a další elektronika patří v dnešní době k tomu zásadnímu vybavení, na které by jste neměli zapomenout. Umožní Vám zachytit skvělé okamžiky z Vaší cesty a podělit se pak o ně s přáteli. Umožní Vám také (pokud si to samozřejmě přejete), být v průběhu Vaší cesty ve spojení se světem.
Pamatujte ale na to, že čím více těchto zařízení sebou vezmete, tím více budete mít starostí s jejich bezpečím a s udržováním jejich provozu. Jejich váha a objem je také nezanedbatelná okolnost.
Některá zařízení mohou být použita pro více funkcí a nahradit tak zařízení jiná, i když ne vždy ve stejné kvalitě a se stejným pohodlím.
Základní elektronická zařízení:- mobilní telefon - smartphone
- tablet
- přenosný počítač - laptop
- digitální fotoaparát (kompaktní nebo zrcadlovka)
- digitální kamera (klasická nebo tzv. akční GO kamera)
- příslušenství, to jsou náhradní paměťové karty, náhradní baterie, bateriové nabíječky, externí baterie, USB flash disk a propojovací kabely, čistící hadříky a štětečky, selfie hůl
Ostatní elektronická a elektrická zařízení:- elektronická čtečka knih
- zásuvkový adaptér, nejlépe s USB konektorem
- LED svítilna, nejlépe "čelovka"
- sluchátka
Nákupní tipy:
Zdravotnické a hygienické potřeby
Zdravotnické potřeby
Pokud máte v plánu cestování mimo většíměsta (ale raději vždy), je dobré připravit si lékarničku první pomoci. To Vám ušetří případné návštěvy lékaře nebo lékáren a ulehčí nepříjemné situace vznikající při zdravotních problémech.
Co si zabalit?:
- léky, které užíváte na předpis, včetně poznamenaných názvů jejich účinných látek
- léky pro prevenci Malárie, pokud jsou v dané oblasti třeba a rozhodli jste se je užívat
- léky proti průjmu
- léky proti alergii
- léky proti kinetóze
- léky na bolesti nebo horečky
- mírné projímadlo
- léky proti kašli - na vykašlávání
- léky proti překyselení žaludečních šťáv
- antibakteriální masti nebo krémy
- oční kapky
- základní položky první pomoci (náplasti, obvazy, gáza, bandáž, antisepticka, pinzeta, nůžky)
- krém na sluneční spáleniny
- digitální teploměr
- mírné sedativum na podporu spánku
- náhradní injekční stříkačky
Nákupní tipy:
Potřeby pro kempování
Ne každý dává přednost ubytování v kamenných zařízeních. Rád se o dovolené vydá za dobrodružstvím s plátěným přístřeškem, celtou a karimatkou. V dnešní době je na trhu dostatek potřeb pro tyto milovníky kempování.
Nedílnou součástí vybavení pro kempování je také nádobí, případně potřeby na grilování, vařiče, chladící boxy. Vaše kulinářské dovednosti jistě ocení všichni členové výpravy. Kromě nádobí je potřebný také nábytek, různé druhy lamp a svítilen. A pro dokonalou relaxaci také houpací síť případně hamak.
Přibalit můžete také trekové hole pro Vaše procházky přírodou, případně kajak a vodácké potřeby pro Vaše radovánky na vodě....
A Ti z Vás, kteří dávají přednost tichu a samotě, jistě nezapomenou na potřeby pro rybaření.
Nákupní tipy:
Ostatní potřebné věci (vše co se nevešlo do předchozích kapitol)
Aby byl seznam věcí které bychom si měli vzít na cesty úplnější, je třeba se zmínit o následujících potřebách, jejichž "nepřítomnost" by nás někdy mohla mrzet:
- poznámkový blok a psací potřeby
- sluneční brýle
- šicí potřeby - šitíčko
- špunty do uší a oční maska
- uzavíratelné plastové sáčky
- malý cestovní ručník
- láhev na tekutiny nebo termoska
- dalekohled
- nafukovací krční polštářek
- pláštěnka a deštník
- kombinovaný nářaďový nůž
Nákupní tipy: